Beyaz perdenin 'tek kişilik orduları'

Empire dergisi tüm düşmanlarını alt eden 'tek kişilik ordular' listesinde Rambo'yu zirveye oturttu

30 Kasım 2009, Pazartesi 11:10
A A

Beyaz perdede tek başına tüm düşmanlarını alt eden ve adeta "tek kişilik ordu" gibi hareket eden aksiyon kahramanları sıralamasında zirveye ünlü aktör Sylvester Stallone’nin canlandırdığı "John Rambo" oturdu.

Sinema dergisi "Empire" tarafından, aksiyon ve bilim-kurgu filmlerinde yer alan, beyaz perdenin "tek kişilik ordularına" ilişkin yapılan derleme şöyle:

1- John Rambo: Bombalı okla helikopterleri havaya uçurmak, yerdeki helikoptere tankla saldırmak, takılan paraşütünün iplerini keserek burnu kanamadan yere inmek gibi aksiyonlara imza atan Rambo, ilk olarak 1982 yılında sinema perdesinde izleyiciyle tanıştı.

"İlk Kan-First Blood" adlı filmle başlayan seride Stallone, başında kırmızı bandı, yırtık atleti, kir pas içindeki yüzü ve terli vücuduyla her daim farklı düşmanlara karşı mücadele verdi. Rambo, macerasını 1985’te "Rambo-İlk Kan 2" ile sürdürdü. Bu kez George P. Cosmatos’un kamera arkasına geçtiği filmde, kahraman Rambo, Vietnam’daki hapishanelerden bir ekibi kaçırmak için ter döktü. Afganistan dağlarında 1988 yılında mücadele veren Rambo, son olarak 60 yaşındayken 2008 yılında izleyici karşısına çıktı.

2- Hulk: Tanınmış oyuncu Eric Bana’nın canlandırdığı yeşil kahraman Hulk, "İnanılmaz Hulk-Incredible Hulk" olarak da tanınıyor. Marvel Comics şirketi bünyesinde Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratılan çizgi roman serisinde, Bruce Banner, asıl kişiliği zeki ve mantıklı bir bilim adamı olmasına rağmen, sinirlendiği ve heyecanlandığı zamanlarda çok kısa bir süre insan üstü bir güce sahip olan ve aşırı duygulandığında öfke patlaması yaşayan bir dev olan Hulk’a dönüşüyordu.

3-John Matrix: Aksiyon türünün değişmez oyuncularından, California Valisi Arnold Schwarzenegger’in "Komando-Commando" adlı filmde canlandırdığı "John Matrix" karakteri listede üçüncü. Neredeyse düşmanın geldiğini kokusundan anlayan karakter, elleriyle düşmanını öldürmesi, Güney Amerikalı bir diktatörü ve tüm adamlarını alt ederek hayatlarına elleriyle son vermesi gibi özellikleriyle listedeki yerini "bileğinin hakkıyla" elde etti.

4- Matt Hunter: Chuck Norris tarafından "Invasion USA" filminde canlandırılan bu karakter de "Soğuk Savaş" döneminde Ruslar’a karşı Amerika’yı adeta "tek başına koruyan" bir kahramandı.

300 SPARTALI
5- Kral Leonidas: Tanınmış oyuncu Gerard Butler’ın "300" adlı filmde hayat bulan Kral Leonidas, listede "tek kişilik ordu" gibi görünse de aslında yanında bir grup sadık askeriyle mücadele veriyordu. Frank Miller’ın grafik romanından uyarlanan "300", M.Ö 480 yılında geçen Thermopylae savaşını konu alıyor. Filmde Sparta Kralı’nın ordusu ile Pers ordusu arasında başlayan savaş tüm Yunanistan’ın Persler’e karşı birlik olmasını sağlarken, Sparta Kralı Leonidas (Gerard Butler) ve emrindeki 300 Spartalının Pers Kralı Xerxes’in büyük ordusuna karşı ölümüne bir savaşa giriyor.

6- Karanlıklar Lordu Sauron: "Yüzüklerin Efendisi-Yüzük Kardeşliği" filminin karakterlerinden Sauron, parmağından İsildur tarafından "güç yüzüğünün" alınmasıyla birlikte tamamen şekil değiştiriyor. O günden sonra "Mordor’un Karanlıklar Lordu" olarak tanınan Sauron, muhtemel bir kuşatmayı önlemek için, "Karanlık Kule" Barad-Dur ve Mordor’un Siyah Kapısı’nı inşa etti. Elindeki 16 yüzüğü, yedisi cüce, dokuzu insan krallarına olmak üzere dağıttı. Cüceler Sauron’un iradesine karşı koyabilecek kadar esneklik gösterse de onun yüzüklerin de etkisiyle açgözlülükleri katlanarak arttı.

AŞİL VE ZAYIF NOKTASI
7- Bryan Mills: Liam Neeson’ın "Taken" filminde canlandırdığı Bryan Mills, kızının kaçırılmasından sonra tek kişilik bir orduya dönüşerek kiralık katillerin tamamını bularak öldürüyor.

8- Tekila: Chow Yun Fat tarafından "Hard Boiled" adlı filmde can bulan karakter "Tekila", listede yer alan kadın karakterler arasında en dişlisi.

9- John Preston: "Equilibrium" filminde Christian Bale’in canlandırdığı John Preston, kuvveti kadar aksiliği ve öfkesiyle de tanınıyordu. Bir binadaki her canlıyı öldüren silah ustası, film boyunca korku saçmıştı.

10- Aşil:
"Truva" filminde Brad Pitt tarafından canlandırılan Aşil, sadece aşil tendonundan vurulduğu zaman canı alınabilen ölümsüz bir savaşçıydı. Söylentiye göre, yarı tanrısal güçlere sahip bulunan Aşil, bu gücünü annesi tanrıça Thetis’ten alıyordu. Menelaus Yunanların kibirli ve hırslı kralı Agamemnon, Truva Savaşı için namı hızla yayılan Aşil’i de kendi güçlerine katmak istedi. Agamemnon’un kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmediğini bildiği halde, doymak bilmez şan, şöhret ve ölümsüzlük arzusu, Aşil’in, yurdundan çok uzaklarda iktidar ve intikam için çıkarılmış bu savaşın ön saflarında yer almasına neden oldu.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.