Beyoğlu'nda 'Hayata Dönüş' protestosu

Beyoğlu'nda 'Hayata Dönüş' protestosu

Beyoğlu'nda İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 19-22 Aralık 2000'de "Hayata Dönüş" adı altında 20 hapishanede gerçekleştirilen operasyonun yıldönümü nedeniyle eylem yaptı

19 Aralık 2011, Pazartesi 22:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Tünel Meydanı’nda,  toplanan grup, "19 Aralık Katliamını Unutmadık Unutturmayacağız" pankartı açarak Taksim Meydanı’na yürüdü. Burada, grup adına basın açıklamasını okuyan Taşkın Türkmen, operasyonda 8 jandarma komando taburu, 191 subay, 432 astsubay, 392 uzman jandarma, 281 uzman erbaş, 7080 er, skorsky helikopterler ve 20 bini aşkın bomba kullanıldığını söyleyerek, "19 Aralık 2000’de devletin, bir yıl boyunca maketler üzerinde, savaşa hazırlanır gibi hazırlandığı 20 hapishaneye, o güne kadar görülmemiş boyutta bir katliam operasyonu düzenlendi.

28 politik mahpus hunharca katledildi, yüzlercesi yaralandı. Bu katliamın adına ise utanmadan ‘Hayata Dönüş’ adını verdiler. Bugün katliamın sorumluları olarak mahkemeye verilen 5 rütbeliden 3 tanesinin ismi sahte, diğer ikisi ise başka illerde görevli. Yani öyle isimler yok" şeklinde konuştu. Yürüyüşe sanatçı Pınar Sağ da destek verdi.

 Uğur ALAATTİNOĞLU/İSTANBUL,(DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir'de