Beyonce'nin beslenme biçimi neden tehlikeli?

Beyonce, Coachella 2018 performansı öncesinde sağlığını ve formunu iyileştirmek için 22 günlük bir vegan programı uygulamıştı. Beyonce'nin bu diyet programında ekmek, karbonhidrat, şeker, süt ürünü, et, balık ve alkol yoktu. Diyetisyen Daniel O’Shaughnessy, Beyonce’un beslenme planını “tehlikeli” diye niteledi. Alınan kaloriyi düşürmek için düşük kalorili diyetler uygulamak kişide beslenme eksikliklerine yol açabilir.

15 Temmuz 2020, Çarşamba 11:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
'Açım!'

'Açım!'

Beyonce, Coachella 2018 performansı öncesinde sağlığını ve formunu iyileştirmek için 22 günlük bir vegan programı uygulamıştı. Beyonce’un web sitesine göre 22 Days Nutrition (22 Gün Beslenme) adlı şirketin kurucusu Marco Borges tarafından geliştirilen beslenme planı “bitkisel beslenme ağırlıklı bir yaşam tarzına yönelerek daha sağlıklı alışkanlıklar edinme ilkesine dayanıyor.” Ünlü şarkıcı geçen ay beslenme programına ilişkin bir tanıtım videosu yayımladı. Video, Homecoming: A film by Beyonce adlı belgeselden bir klip de içeriyor. Klipte Beyonce, Coachella öncesi beslenme planını, “ekmek yok, karbonhidrat yok, şeker yok, süt ürünü yok, et yok, balık yok, alkol yok” diye açıklıyor ve ekliyor, “Açım.”

44 gün diyeti sürdürdü

44 gün diyeti sürdürdü

Beyonce beslenme programını önerilenden iki katı daha uzun bir süre, 44 gün boyunca uyguladı. Diyetisyen Daniel O’Shaughnessy 22 günlük beslenme planını uygulamanın “beslenme eksikliklerine” yol açabileceğini belirterek 8 çay kaşığı şeker içerdiğini söylediği yeşil smoothie’ye dikkat çekti.

Günlük alınması gereken kalori miktarı belli

Günlük alınması gereken kalori miktarı belli

O’Shaughnessy, bu beslenme planını uygulayanların yeterince kalori tüketmeyeceğini iddia etti. İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) erkeklerin günde 2 bin 500, kadınlarınsa 2 bin kalori tüketmesini tavsiye ediyor. Ancak O’Shaughnessy’a göre Beyonce’un beslenme planı günlük yalnızca bin 400 kalori tüketimi içeriyor.


Yorgunluk ve bitkinlik söz konusu

Yorgunluk ve bitkinlik söz konusu

Beyonce’un tanıtım videosunda gösterilen egzersiz programına işaret eden O’Shaughnessy, “Bu herkes için epey düşük bir oran. Bunu uygulayanlar yorgun ve bitkin hissedecektir, özellikle de egzersiz de yaparlarsa” dedi. O’Shaughnessy sözlerini şöyle sürdürdü: Beyonce’un uyguladığı beslenme planının detaylarını açıklayarak “umut tacirliği” yaptığını söyleyen O’Shaughnessy, şarkıcının kolayca etkilenebilen genç takipçileri olduğundan bu durumun endişe verici olduğunu belirtti. O’Shaughnessy, “O, milyonlarca insana açılan bir kapı” diye konuştu.

Diyetisyeni cevap verdi

Diyetisyeni cevap verdi

Borges, O’Shaughnessy’nin iddialarına BBC’ye yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdi. Açıklamasında Beyonce’u “yolculuğunu başkalarıyla paylaştığı için” takdir eden Borges şu ifadeleri kullandı:

Beyonce, Coachella performansına hazırlanırken kişisel hedeflerine ulaşmak için disiplin ve çalışkanlığının bir parçası olarak bitkisel beslenmeye dayalı bir beslenme planı ve günlük egzersizlerden oluşan bir kombinasyon uyguladı. (…) Hedeflerine başarılı şekilde ulaştı ve daha aşağısını kaldırmayacak yüzde 100 bir performans sergileyebildi. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam tarzının bir parçası olarak doğru beslenme ve egzersizin önemine dikkat etmeye devam ediyor.

Ancak, O’Shaughnessy'nin dediği gibi, günlük olarak alınması gereken kalorinin altında besin tüketmek, beslenme eksikliklerine yol açabilir. Bu şekilde düşük kalorili beslenenler yorgun ve bitkin hissedecektir, özellikle de egzersiz de yaparlarsa. Bu nedenle vücudun ihtiyacına göre günlük kalori alımını yeterli oranda tutmakta yarar var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeme bozuklukları geçmişi bulunan 10 ünlü