Beziers'da gezilecek yerler

Tarihi dokusu, gösterişli anıtları, eserleri ve saraylarıyla ile ön plana çıkan Fransa, Avrupa'nın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri. Fransa’nın Languedoc şehrinde bulunan, Occitanie yönetim merkezine bağlı bir kent olan Beziers da en dikkat çeken ilçelerden biri.

02 Eylül 2020, Çarşamba 11:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Béziers’da ne yenir?

Béziers’da ne yenir?

Güney Fransa’da yer alan bu güzel şehrin mutfağı da kendisi kadar güzel. Fransız mutfağının lezzetli yemekleri, yöreye özgü peynir çeşitleri, üzümleri ve şarapları ile yemeğin sanatla buluştuğu bu güzel kentte lezzetli yemekler yemeye hazır olun. Béziers, sadece gurme lezzetleri ile dolu. Çay odalarından şarap barlarına, tapas kokteyllerinden gastronomi menülerine kadar pek çok şey bulabilirsiniz. Deniz kenarında bol miktarda yöresel spesiyallerden olan deniz mahsulleri, balık ve diğer lezzetleri bulabilirsiniz. Katalan mutfağının etkilerini de görebileceğiz şehirde ortak nokta tüm yemeklerin lezzetli olması. 


İstiridye ve Midye

Deniz kenarındaki restoranlarda özenle yapılmış midye ve istiridyeli yemekler bölgenin favori lezzetlerinden. 

Soupe au pistou 

Minestrone çorbasına benzeyen mevsim sebzeleri ile yapılan bir çorba. 

Barigoule 

Enginar, füme domuz pastırması, soğan, tofu gibi malzemelerle yapılan bir enginar yemeği. 

Navettes

Fransa’nın güneyinde yapılan portakal kokulu bir kurabiye. 


Béziers’da gezilecek yerler

Béziers’da gezilecek yerler

Fransa'nın güneyinde, Languedoc-Roussillon bölgesinde bulunan Beziers’daki muhteşem Romanesk Katedrali St-Nazaire'den muhteşem manzaralar göreceksiniz. Béziers'deki her şey yürüme mesafesinde, ancak şehir bir yamaçta inşa edildiğinden yokuşlar oldukça fazla. Béziers, aynı zamanda boğa güreşi festivali olan her yıl yapılan "Feria" ile ünlüd. Bu beş günlük festival ağustos ayı başında şehre binlerce turistin gelmesini sağlıyor.

Béziers M.Ö. 36 yılında Roma kolonisi olarak kuruldu. Sonrasında önemli bir ticaret rotası olarak gelişen kent güney İspanya'da Roma'dan Cadiz'e giderken yol üzerinde yer aldığından özellikle şarap ticaretinde önemli rol oynadı. Onüçüncü yüzyılda şehir bölgedeki en büyük katliamlardan birine tanıklık etmiş ve 20.000 kişi, haçlı seferleri sırasında öldürüldü.  Şirin sokakları, kafeleri ve lezzetli yemekler sunan restoranlarıyla Avenue Paul De Riquet Béziers’da gezilecek yerler arasında. 

Biterrois Müzesi (Musée de Biterrois)

Şehirdeki en büyük müzedir. Bölgeden tarihi ve arkeolojik eserlerini bu müzede görmek mümkün. 

St. Nazaire Katedrali (Cathédrale St. Nazaire)

Béziers'daki en önemli yapılardan. Bu görkemli Romanesk katedral on üçüncü asırdan kalma ve şehirdeki en iyi yerlerden birinde bulunur. Katedralin önündeki salondan, çevredeki üzüm bağlarının üzerinden ve kuzeydeki Masif'in merkez eteklerine doğru eşsiz manzaralar seyredilebilir. 

Musée des Beaux Arts

Şehrin en iyi müzeleri, Rubens ve Delacroix'in yanı sıra çeşitli yerel sanatçıların tablolarının sergilendiği bir müze. 


Feria Festivali 

İspanya'nın Corrida'sine dayanan bu festival ağustos ayı ortasında (genellikle 15'inci gününde) düzenlenir ve 5 gün sürer. Bu 5 günlük etkinlik boyunca sokak festivalleri ve müzik ile kent âdeta parti kentine dönüşüyor.


Canal du Midi

Sète'i Akdeniz ile Toulouse ile birbirine bağlayan kanal olan Béziers'in batısından ve bir dizi sevimli eski köyden geçiyor. Burası aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı. 

Roquebrun

Béziers'in yaklaşık 20 km kuzeyindeki Orb Vadisi’ndeki pitoresk bir köy. Nehrin yukarısındaki uçurumun tepesinde üzüm bağları görülmeye değer bir manzara sunar. Ayrıca nehirde yüzmeyi seviyorsanız burası ideal bir nokta. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Krasnodar nerede? Krasnodar gezilecek yerler