'Biber gazına harcama yapan Türkiye'ye yardım kesilsin'

'Biber gazına harcama yapan Türkiye'ye yardım kesilsin'

Avrupa Parlamentosu'ndaki Hıristiyan Demokratlar, 'Türkiye'ye hibe olarak aktarılan para, halka biber gazı olarak gidiyor. Bu yüzden yardımı keselim' dedi

09 Temmuz 2013, Salı 10:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) ağırlıklı olarak aşırı sağ ve daha çok Fransız ve Almanların yer aldığı Hıristiyan Demokrat Grup üyesi bir grup parlamenter, Türkiye'ye mali yardımların kesilmesi için bir tasarı üzerinde çalışıyor. Taslağı hazırlayan parlamenterlerin gerekçesi, "AB'den yapılan mali yardımların, halka biber gazı olarak yansıdığı" görüşü.

TASARI ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Taksim'deki gösterilerde polisin 'orantısız güç' kullanıldığına değinilen tasarı, sonbaharda genel kurula sunulacak. Karar taslağına şimdilik Hıristiyan Demokrat milletvekillerinden Renate Sommer ve Rainer Wieland ve Fransız Jean-Paul Gauzes imza attı.

Türkiye'ye yapılacak olan mali yardımın kesilmesini talep eden aşırı sağcı parlamenterler arasında, Avusturyalı Franz Obermayr, Belçikalı Philip Claeys ve İngiliz Nick Griffin de bulunuyor. Türkiye, AB'nin 2007-2013 bütçesinden 11.5 milyar euro olarak belirlediği mali yardımdan şimdiye kadar, 4.5 milyar euro civarında destek aldı. AB Komisyonu sözcüsü Peter Stano, geçen hafta basın toplantısında bir gazetecinin Türkiye'ye yardımı kesecek misiniz sorusuna "Gündemimizde böyle bir konu yok" diye yanıt vermişti.

CNN TÜRK

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Suudi Arabistan'da hac ibadeti için aşı şartı