Bildiriye imza atan akademisyen hücreye konuldu!

1128 akademisyenle birlikte yayımladıkları bildiri sebebiyle tutuklanan 3 akademisyenden Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Bakırköy Kadın Cezaevi'nde hücreye konuldu

22 Mart 2016, Salı 11:45
A A
Bildiriye imza atan akademisyen hücreye konuldu!

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza atan 1128 akademisyen arasında yer alan Nişantaşı Üniversitesi'nden atılan Yrd. Doç. Muzaffer Kaya, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Esra Mungan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Kıvanç Ersoy ‘terör örgütü propagandası yapmak’tan tutuklanmıştı.

Evrensel gazetesinden Mithat Fabian Sözmen’in haberine göre ;  3 günlük müşahade süresinin ardından Cuma günü koğuşa alınması beklenen Esra Mungan için cezaevi idaresi "Tek kişilik koğuşta kalması uygun" kararı verdi.

Mungan'ın Avukatı Meriç Eyüboğlu, yaptığı açıklamada cezaevi yönetiminin bu kararının kesinlikle kabul edilemez olduğunu ve "tek kişilik koğuş"un müvekkilinin tecrite alınması anlamına geldiğini söyledi.

Mungan'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan hükümlülerin kaldığı bölüme konulduğunu dile getiren Eyüboğlu, "Tamamen tecrit koşulları geçerli. Günde 1.5 saat havalandırma hakkı var yalnızca. Ki dedi.

İTİRAZ EDİLDİ

Mungan'ın ayda 1 ziyaretçi hakkı olan hükümlülerin kaldığı bölümde tutulduğu için, tutukluların haftada 1 görüşme hakkından yararlanıp yararlanamayacağının da belirsiz olduğunu dile getiren Eyüboğlu, konu hakkındaki yasal başvuru ve itirazların yapıldığını ifade etti.

Eyüboğlu, Mungan'a yönelik uygulamanın "hukuka aykırı olmasının ötesinde en temel insan haklarına aykırı olduğunu" söyleyerek ulusal ve uluslararası tüm girişimlerde bulunulacağını söyledi.

Cezaevi idaresinin kararının, "insanlık dışı bir yalnızlaştırma" olduğunu ifade eden Eyüboğlu, 'Barış için Akademisyenler'in de arkadaşlarını yalnız bırakmamak için her türlü destek ve dayanışmayı gösterme kararlılığında olduğunu ifade etti.

Sıradaki haber yükleniyor...