Bilim bunu da yaptı!

Bilim bunu da yaptı!

Sadece düşünerek bir başkasının vücudunu kontrol edebilir misiniz, hem de internet üzerinden? Sonunda bu da yapıldı!

02 Eylül 2013, Pazartesi 21:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Araştırmacılar bu sefer bir insanın beynini kullanarak bir başka insanın kaslarını hareket ettirmeyi başardılar. Yani insan beyni, insan beyni ile kontrol edildi. Bu nasıl oldu diyorsanız, cevabı hemen verelim: Washington Üniversitesi'den araştırmacılar, iki insan beynini birbirine bildiğimiz internet ile bağlıyorlar.

Deney şöyle gerçekleştirildi: Sayısal nörolog Rajesh Rao, bir bina içerisinde kafasına beynin elektriksel etkinliğini ölçen elektroensefalografi şapkasını giyerek oturdu. Dr. Rao, hedefe top atılan basit bir bilgisayar oyununu izlemeye başladı. Bu sırada Dr. Rao, sağ elini ateş etmek üzere hareket ettirdiğini hayal etti, ancak gerçekte elini hiç kımıldatmadı.

Dr. Rao'nun iş arkadaşı Profesör Andrea Stocco da kafasının üzerinde beyne manyetik uyarılar veren bir başlık giyiyordu. Kafa derisi üzerine oturan bu aygıt, beynin kas kontrol bölgelerini manyetik olarak uyarıyor. Dışardan gelen sesleri engelleyen kulaklıklar takan Stocco, yüzünü de videodan farklı bir yöne çevirdi. Dr. Rao'nun şapkasından gelen sinyaller, internet üzerinden Dr. Stocco'nun başlığına iletildi. Sonuç olarak Dr. Stocco'nun parmağı, Dr. Rao'nun komutuyla oyunu hiç görmeden "ateş" düğmesine bastı.

Deney çılgınca görünse de kullanılan bileşenlerin hepsi şu an hali hazırda mevcut bileşenler. Bu tür beyinden-beyine iletişim, daha önce fareler arasında ve insanın fareyi kontrol etmesi şeklinde yapılmıştı. Washington Üniversitesi takımı, iki insan beyni arasındaki arayüzü ilk olarak kendilerinin gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Bu akıl almaz deneyi videomuzda izleyin!

Kaynak: CHIP Online

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Saklı cennet Şenpazar doğa içinde izolasyon imkanı sunuyor