Bilim insanları, uzayda seks yapılıp yapılamayacağını araştırmaya başladı

Bilim insanları, uzayda seks yapılıp yapılamayacağını araştırmaya başladı

İnsanoğlu, varoluşundan beri yıldızlara bakıp 'Acaba orada ne var?', 'Oraya nasıl gidebilirim?', 'Evren, hayatla ilgili aradığımız cevaplara sahip mi?' gibi sorular sordu. Şimdiyse bilim insanları, 'Uzayda nasıl seks yapılır?' sorusundan yola çıkarak, ilginç bir araştırma başlattı

16 Haziran 2017, Cuma 14:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Henüz kimse dünya dışında, yerçekimsiz ortamda seks yapmadı. Bundan hareketle bir grup bilim insanı, yerçekimsiz ortamda veya Mars gezegeninde seks yapılıp yapılamayacağını, doğum gerçekleştirmenin mümkün olup olmadığını araştırmaya koyuldu.


LENHARDT: UZAYDA KOLONİ KURMAK İÇİN TEK YOL ÇOCUK YAPMAK


Mayıs ayında düzenlenen bir panelde konuşan George Washington Üniversitesi Tıp ve Sağlık Bilimi Yüksek Okulu'ndan Öğretim Üyesi Kris Lenhardt, "Uzayda koloni kurmak istiyorsak, bunu gerçekleştirmenin tek yolu var: Çocuk yapmak. Bunu daha önce köklü bir şekilde araştırmadık. Uzay yolculuğu yapan türler olmak ve uzayda yaşamak istiyorsak, bu, yönelmemiz gereken kritik bir konu" ifadelerini kullanarak, konunun bilimsel önemine vurguda bulundu.,


İNSAN EMBRİYOSUNUN UZAYDA GELİŞİP GELİŞEMEYECEĞİ HENÜZ BİLİNMİYOR


Bir grup Japon bilim insanı, bu amaçla dondurdukları fare spermlerini 9 ay Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) bekletti. Bilimciler daha sonra spermleri dişi bir fareyi döllemek için kullandı.

Başarıyla sonuçlanan deney, uzaydaki radyasyonun üremeye engel olmadığını gösterdi. Ancak uzayda oluşan bir insan embriyosunun başarılı şekilde gelişip gelişmeyeceği henüz bilinmiyor.LENHARDT: EMBRİYOLARIN NASIL


GELİŞECEĞİ KONUSUNDA HİÇBİR FİKRİMİZ YOK


Lendhardt da bilim insanlarının en çok bu konuyu merak ettiğini kaydetti: "Embriyoların nasıl gelişeceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Embriyolar uzayda normalde olduğu şekilde gelişecek mi? Embriyolar bebek olup doğabilecek düzeyde olabilecek mi?" dedi.


LENHARDT: TARİHİMİZ İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLABİLİR


Uzaydaki düşük yerçekimi ve radyasyonun küçük yaştakilerin yanısıra yetişkinler için de büyük tehlikeler yaratabileceği konusuna değinen Lendhardt, "Mesele, uzayda insanların nasıl olacağıdır. İnsanlar gelecekte var olursa, günümüzde olduğumuzdan çok daha farklı olacak. Bu, belki de tarihimiz için bir dönüm noktası olabilir" şeklinde konuştu.


YERÇEKİMSİZ ORTAMDA FİZİKSEL ZORLUKLAR


Öte yandan uzayda seks yapmanın fiziksel zorlukları da bulunuyor. Gizmodo sitesine demeç veren Anderson Üniversitesi'nden John Millis, "Uzayda, neredeyse sıfıra yakın yerçekiminde her itme hareketi karşıdaki kişinin uzaklaşmasına yol açacaktır" dedi.


John Millis'e göre düşük yerçekimi, erkekte kan akışı ve kan toplanmasını engelleyerek ereksiyonu zorlaştırabilir. Kadınlarda da sorunlar görülebilir.
 

JOHN MILLIS: YERÇEKİMSİZ ORTAMDA SIVILAR, ÇIKTIKLARI YERDE TOPLANIR, AKMAZ


John Millis, son olarak şunu kaydetti: "Düşük yerçekimli ortam nedeniyle ter ve gözyaşı, dünyada olduğu gibi vücudun üzerinden aşağı akmak yerine, çıktıkları yerlerin yakınında birikirler. Yani sıvı, karşı tarafla temas kurulan noktada toplanabilir, bulundukları yerde toplandıklarında da çiftin etrafında uçuşur" ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ne İzlesek? Son 10 yılın en iyi aşk filmleri