Bilim insanlarından ilginç iddia: Yüz maskeleri aşı etkisi yapabilir

Corona virüs pandemisi nedeniyle maskelerle yaşamaya alıştık. Tüm dünyadan bilim insanları corona virüs aşı bulabilmek için adeta zamanla yarışıyor. Ancak Californiya Üniversitesi araştırmacılar, vücuda sızan az sayıda patojenin, virüsü hatırlayabilen bağışıklık hücrelerinin üretilmesini sağlayabileceğini iddia ediyor.

21 Eylül 2020, Pazartesi 09:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm dünya etkili ve güvenilir corona virüs aşısını beklerken, bir araştırma ekibi ortaya ilginç bir teori attı. Buna göre maskeler bazı insanlarda kaba bir aşı etkisi yapıyor.

New England Journal of Medicine'de Salı günü yayımlanan ama henüz kanıtlanmadığı belirtilen iddia, asırlık bir yönteme dayanıyor. Söz konusu yöntem, bireylerin koruyucu bir bağışıklık tepkisi oluşturması için bir patojene kasıtlı olarak maruz bırakılmasını gerektiriyor. İlk önce çiçek hastalığına karşı denen yöntem çok riskli olduğu için gözden düşmüş ama modern aşıların yolunu açmıştı.

“Virüsü kapabilirsiniz ama..."

“Virüsü kapabilirsiniz ama..."

Independent'ta yer alan haberde, corona virüsle enfekte edilen hayvanlardan elde edilen veriler, maskelerin, kullanıcının karşılaşacağı virüs miktarını azaltabildiğini göstermişti. Araştırmacılar da vücuda sızan az sayıda patojenin, virüsü hatırlayabilen bağışıklık hücrelerinin üretilmesini sağlayabileceğini iddia ediyor.

Makalenin yazarlarından, Californiya Üniversitesi, San Francisco’dan bulaşıcı hastalık uzmanı Dr. Monica Gandhi, "Virüsü kapabilirsiniz ama asemptomatik olursunuz. Asemptomatik enfeksiyon oranlarını maskelerle artırabilirseniz nüfusu aşılamanın (variolation) bir yolunu bulabilirsiniz" dedi.

Öte yandan bütün bunlar, maskeli kişilerin virüse kasıtlı olarak maruz kalması gerektiği anlamına gelmiyor. Dr. Gandhi, kalabalık toplanmalara atıfla, "Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Virüs partileri yapmayın" diye konuştu.

Teorinin kanıtlanabilmesi için maskeli ve maskesizken virüse maruz bırakılan kişilerin verilerinin klinik deneylerle karşılaştırılması gerekiyor. Ancak bu, pek de etik değil. 

Teoriyi destekleyen kanıt henüz yok

Teoriyi destekleyen kanıt henüz yok

Teori, makaleye katkı koymayan başka uzmanların da ilgisini çekiyor ama bu uzmanlar da yeterli veri olmadan bunu desteklemeyi doğru bulmadıklarını ifade ediyor.

Buna göre söz konusu teorinin yanlış yorumlandığı durumda maske takan insanlar rehavete kapılabilir ve corona virüse karşı alınması gereken diğer önlemleri gevşetebilir.

Makalenin yazarları arasında yer almayan Arizonalı epidemiyolog Saskia Popescu, “Bu teoriyi destekleyebileceğimiz kadar veri yok. İnsanların diğer tüm korunma stratejilerini uygulamaya devam etmesini istiyoruz" dedi.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alzheimer hastalarının sayısı gün geçtikçe artıyor (21 Eylül Dünya Alzheimer Günü)