Bilim Kurulu Üyesi Azap, ikinci dalga için tarih verdi! Nedenini de açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Azap, ikinci dalga için tarih verdi! Nedenini de açıkladı

Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, "Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten." dedi. Azap bu ifadesinin nedenini de açıkladı.

25 Mayıs 2020, Pazartesi 11:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Corona virüs Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap, katıldığı bir televizyon kanalında soruları yanıtladı. Azap, corona virüste ikinci dalga ihtimaline değindi, yaz aylarında böyle bir ihtimali öngörmediklerini söyledi. Azap, corona virüsün gribe çok benzediğine dikkat çekti, "Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten." dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Azap: Sonbaharda ikinci dalga olabilir

Haber Global canlı yayınında konuşan Azap şu açıklamalarda bulundu:

 Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten.

Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar.

 Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği, daha kolay bulaşabileceği, insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor.

Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi.

Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor.

 Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye'de corona virüsün sona ereceği tarihi açıkladılar