Bilim - Teknoloji AB’de benzinli ve dizel otomobil satışları 2035'ten itibaren yasaklanıyor
Paylaş
AB’de benzinli ve dizel otomobil satışları 2035'ten itibaren yasaklanıyor

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yeni benzinli ve dizel otomobillerin satışlarının 2035'ten itibaren yasaklanmasını içeren yasal düzenlemeye destek verdi.

Strazburg'da bir araya gelen AP Genel Kurulu, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın bir parçası olan ve emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 55 azaltmayı hedefleyen "55'e Uyum-Fit for 55" paketini görüştü.

Haberin Devamı

Avrupa Birliği'ndeki CO2 emisyonlarının yaklaşık dörtte biri ulaşım sektöründen geliyor ve bu emisyonların yüzde 12'si binek otomobillerden geliyor. Yeni anlaşmaya göre, 2030'dan itibaren yeni arabaların yıllık emisyonları 2021'e göre yüzde 55 daha düşük olacak.

AP milletvekilleri, taşıtlara yeni karbon emisyon standartları getirecek düzenlemeye ilişkin pozisyonlarını 339 "evet", 249 "hayır" ve 24 "çekimser" oyla kabul etti. Buna göre, 2035'ten itibaren satılacak yeni otomobil ve hafif ticari araçlar sıfır emisyonlu olacak. Böylece, AB ülkelerinde söz konusu tarihten itibaren yeni benzinli veya dizel otomobil satışı yapılamayacak.