Bilim - Teknoloji HDD satışlarında gerileme yaşanıyor
Paylaş
HDD satışlarında gerileme yaşanıyor

Yeni bir araştırmaya göre yılın ikinci yarısında HDD satışları yüzde 33 gibi önemli bir kayıp yaşadı. Toplamda 45 milyon civarında HDD satışı olurken 2010 yılında 162 milyon çeyrek dönem ortalaması yakalanmıştı.

2.5 inçlik HDD satışları sadece 11 milyona ulaşabildi ve yüzde 40 düşüş yaşandı. Tüketici ve masaüstü sınıfında 17 milyon satış rakamına ulaşılırken çeyrek bazda düşüş yüzde 30 oldu. Son kullanıcı yanında güvenlik kameraları gibi farklı sektörlerde de talep oldukça azaldı.

Haberin Devamı

Araştırmaya göre pazarda lider Seagate 20 milyon civarında satış yaparken yüzde 29 gibi bir düşüş yaşadı. Toshiba 8 milyonun üzerinde satışla yüzde 40 gibi büyük bir düşüş içerisinde. WD ise 17 milyon civarı satış ile yaklaşık yüzde 33 düştü.

SSD'lerdeki fiyat indirimleri, tüketicilerin ve işletmelerin HDD'lere kıyasla yeni nesil depolama seçeneğine bakmalarına da neden oldu. QLC ve TLC NAND için gofret maliyetleri, bu son çeyrekte yüzde on üçe kadar düştü ve 2022'nin üçüncü çeyreğinde yüzde on olması bekleniyor.