Bilim - Teknoloji Ridley Scott, Apple'ın 1984 reklamı hakkında ilk kez konuştu
Paylaş
Ridley Scott, Apple'ın 1984 reklamı hakkında ilk kez konuştu

Yayınlanmasından yaklaşık 38 yıl sonra Alien, Blade Runner ve Gladiator gibi filmlerin yönetmen koltuğunda oturan Ridley Scott, dünyanın en ünlü ve etkili reklamlarından biri olarak kabul edilen Apple'ın Macintosh bilgisayarını tanıtan 1984 Super Bowl reklamının senaryosuna verdiği ilk tepkiyi açıkladı.

Chiat/Day ajansı, Apple reklamını yönetmesi için Ridley Scott’a ilk teklif götürdüğünde ünlü yönetmen ajansın efsane müzik grubu The Beatles hakkında konuştuğunu sanmış. Ajansın reklamın Apple isimli bir şirket ve Steve Jobs adında bir adam hakkında olduğunu söylemesi üzerine Scott’ın tepkisi ise “Steve Jobs da kim?” olmuş.

Haberin Devamı

Scott, senaryoyu ilk okuduğunda “Aman Tanrım. Ne olduğunu söylemiyorlar, ne olduğunu göstermiyorlar. Ne işe yaradığını bile söylemiyorlar” demiş. Ardından senaryo için sanat formatında reklamcılık ve yıkıcı derecede etkili ifadelerini kullanmış.

Hikayeye göre Steve Jobs ve John Sculley reklamın senaryosunu o kadar çok beğenmişler ki Super Bowl sırasında yayımlanmak üzere Apple yönetim kurulunun geri kalana fark ettirmeden 90 saniyelik aşırı pahalı bir reklam süresi satın almışlar.

Kurul bu fikri reddetmiş ve reklam ajansı Chiat/Day'e slotu satması talimatını vermiş. Bunun üzerine reklamı çok beğenen Steve Wozniak, diğer yarısını Jobs’un karşılaması halinde reklamın yayınlanma maliyetinin yarısını ödeme teklifinde bulunmuş. Fakat Chiat/Day’in slotun 30 saniyesini satması ve geriye kalan 60 saniyeyi satmaya çalışmaması sebebiyle buna gerek kalmamış.

Haberin Devamı

Öte yandan reklamın ilk deneme sonuçlarının berbat olduğu ve bu sebeple ajansın bu denemeleri Apple’a göstermediği ifade edildi.