Bin Ladin'i bulan adama şok ceza

Bin Ladin'i bulan adama şok ceza

Pakistan'da, El Kaide lideri Usame bin Ladin'in yerinin bulunmasında CIA'e yardım eden Dr. Şakil Afridi, vatana ihanet suçundan 33 yıl hapis cezasına çarptırıldı

23 Mayıs 2012, Çarşamba 15:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şakil Afridi, CIA’in gizli planı çerçevesinde Bin Ladin’in yaşadığı Abbottabad kentinde "aşı kampanyası" adı altında DNA örnekleri toplamakla suçlanıyordu.

Toplanılan örnekler sayesinde, Mayıs ayındaki baskından önce, Bin Ladin’in o bölgede bulunduğu tespit edildi.

Mahkeme, iki ay önce devlet hastanesindeki görevinden kovulan Afridi'ye 320 bin Pakistan rupisi (3 bin 500 dolar) de para cezası verdi.

Afridi'nin, Bin Ladin operasyonundaki rolü ilk kez Temmuz ayında İngiliz The Guardian gazetesi tarafından ortaya çıkarılmıştı.

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Afridi'nin Ladin'in saklandığı yerin ortaya çıkarılmasında rol oynadığını doğrulamıştı. Geçtiğimiz hafta bir televizyon programına katılan Panetta, "Bizim için yararlı oldu" dediği Afridi'nin Pakistan'a herhangi bir zarar vermediğini ve dolayısıyla serbest bırakılması gerektiğini söylemişti.

Uzmanlar, Afridi'ye verilen bu cezanın, ABD ve Pakistan arasında NATO'ya ikmal yolu açılması konusunda sert pazarlıkların sürdüğü bir döneme gelmesine dikkat çekiyor.

Hürriyet

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yeni Zelanda’da 2 koronavirüs vakası çıktı, ülke karıştı