Bingür hoca, bedava yumurta dağıttı

Bingür hoca, bedava yumurta dağıttı

09 Ekim 2009, Cuma 15:33
A A

Dünya Yumurta Günü’ nde, Bilimsel Tavukçuluk Derneği’nin düzenlediği organizasyonda, çevre sakinlerine bedava yumurta dağıtan, kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Günde bir yumurta, kalp hastalarında ise, günaşırı yumurta, kan yağlarında kolestrol seviyesinde ve damar sertliğinde artışa yol açmamaktadır” dedi.

Cevahir Alışveriş Merkezi önünde saat 11.00’de başlayan, Bilimsel Tavukçuluk Derneği(WPSA) Türkiye Şubesi Başkanı Prof. Dr. Rüveyde Akbay’ın da katıldığı etkinlikte konuşan Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Yumurtanın en büyük özelliği, hazır ambalajında gelmesi ve hiçbir katkı maddesi ihtiva etmemesidir. Yüzde 95 protein ihtiva eden yumurtada, 11 vitamin ve 12 mineral bulunmaktadır. Sanıldığı gibi kolestrol bombası değildir. Toplam olarak bakıldığında, kan kolestrol seviyesini yükseltmediği gibi, kötü huylu kolestrolü düşürmekte, Omega-3 sayesinde, iyi huylu kolestrolü artırmaktadır” diye konuştu.

Bir soru üzerine her yumurtanın organik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sönmez, “Özel besin verilmesiyle ile omega-3 miktarı artırılabilir. Balık ve balık yağı ile yapılan beslenmede omega-3 artıyor. Yumurta daha yararlı oluyor” dedi.

Mustafa ÖZDABAK/İSTANBUL (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.