Bir efsane: Öğrenince Titanik'i yeniden izlemek isteyeceğiniz 10 gerçek

James Cameron'un şaheser niteliğindeki filmi Titanik'e dair hikayeler anlatmakla bitmiyor. Filmin vizyona girdiği tarihten bu yana 22 sene geçse de ne izlemekten vazgeçiyoruz ne de hakkında konuşmaktan. 15 Nisan 1912 sabahı, karadan sadece 400 mil uzakta ve hareket ettikten dört gün sonra, aralarında müzisyenler olan 1.500'den fazla kişi öldü. Geçen yüzyılın en tanınmış trajedilerinden biri.

25 Şubat 2021, Perşembe 10:47 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. Jack'ten büyük gaf

1. Jack'ten büyük gaf

Titanik filmindeki en büyük gaflardan birisi, Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Jack Dawson’ın anlattığı bir anıydı. Jack Dawson, Wissota Gölü’nde buzda balık avı yaptığını söylüyordu. Ancak Wissota Gölü, 1917 yılında –Titanik’in batışından 5 yıl sonra- insan eliyle yapılmış bir rezervuardı.

2. Meğer meşhur şarkıdan nefret edenler varmış

2. Meğer meşhur şarkıdan nefret edenler varmış

Titanik filminde başrol oynayan Rose Karakterini canlandıran Kate Winslet, bir röportajında film müziği olan My Hear Will Go On şarkısından nefret ettiğini söyledi.

3. Gerçek Titanik gemisinden bile daha maliyetliydi

3. Gerçek Titanik gemisinden bile daha maliyetliydi

Titanik filmi tüm dünyada gişe rekorları kırarak yapımcılarına 2 milyar dolardan fazla para kazandırmıştır. Bunun yanında filme harcanan para da o güne kadar yapılmış en pahalı film bütçesiydi. 200 milyon dolara yapılan film, gerçek Titanik gemisinden bile daha maliyetliydi. 

4. Onların yerine düşünülenler

4. Onların yerine düşünülenler

Filmde Jack ve Rose isminde 2 aşığı canlandıran Leo ve Kate Winslet, bu film sayesinde birer stara dönüştüler. Ama 8 milyarda bir gelecek bu fırsat için düşünülen ilk isimler değillerdi. Yapım şirketi Jack Rolü için Mathew Macgonney oynamasını istese de yönetmen James Cameron henüz tanınmayan Leonardo için ısrar etti. Rose rolü için düşünülen alternatif isimler ise: Gwyneth Paltrow, Nicole Kidman, Madonna, Jodie Foster, Cameron Diaz ve Sharon Stone du. 

5. “Yatağa uzan.. hayır koltuğa”

5. “Yatağa uzan.. hayır koltuğa”

Yönetmen James Cameron, iki başrol oyuncusu Leonardo di Caprio ve Kate Winslet'in kaynaşması için ilk önce Jack'in Rose'u çıplak çizdiği sahneyi çekti. Ayrıca Jack'in Rose'u çizmeye hazırlandığı sahnede, senaryoya göre “Koltuğa uzan” demesi gerekirken, panikleyip “Yatağa uzan.. hayır koltuğa” demesi yönetmenin hoşuna gitti ve bu doğal gelişen hatayı filme koydu. 

6. Müzisyenler kurgusal değildi

6. Müzisyenler kurgusal değildi

Filmde gemi batana kadar insanları sakinleştirmek için keman çalan müzisyenler senaryoya eklenen kurgusal bir şey değil. Gerçek Titanik kazasında da müzisyenler aynısını yaptı ve hiç biri kurtulamadı. Ama talihe bakın ki müzisyenlerin kıyafetlerini tasarlayan firma kazadan sonra ailelerine fatura gönderip kıyafetlerin ücretini talep etti. 

7. Gemi iki kere erken batınca Cameron çıldırdı

7. Gemi iki kere erken batınca Cameron çıldırdı

Titanik, filmde yer alan herkesin hayatını değiştirse de filmin çekildiği sıralarda büyük eziyetlere sebep oldu. Haftada 90 saate yakın yapılan çekimlerde, ekibin çoğu suyun içinde kalmaktan zatürre oldular. Film için inşa edilen geminin iki defa erken batması yönetmen James Cameron'ı delirtme noktasına getirdi. Yapım şirketi defalarca çekimleri durdurup projeyi iptal etmeyi düşünse de film elde ettiği başarı ile tüm zorluklara değdiğini gösterdi.

8. O el Cameron'ındı

8. O el Cameron'ındı

Filmin en ikonik sahnelerinden biri de Jack'in Rosu'un resmini çizdiği sahneydi. Rose'un çıplak resmini çizen el ise aslında filmin yönetmeni James Cameron'ın eli. Aynı zamanda bir ressam olan yönetmenin yaptığı bu çizim, 2011 yılında bir müzayedede 16 bin dolara satıldı. 

9. Kurtulamayan köpekler de vardı

9. Kurtulamayan köpekler de vardı

Titanik felaketinden sonra denizde bulunan canlılar sadece insanlar değildi. Kazadan kurtulan 3 köpek de vardı. Cameron onlara ithafen hayvanların da kendilerini kurtarmaya çalıştıkları sahneler çekse de sonradan bu sahneleri kesmeyi tercih etti.

10. Doğaçlama bir replikti

10. Doğaçlama bir replikti

Filmde Jack'in kollarını açarak okyanusa doğru haykırıp “ ben dünyanın kralıyım” demesi tamamen doğaçlama bir replikti. Leonardo di Caprio'nun senaryoda olmadığı halde söylediği bu replik, hem filmin en akılda kalan sözlerinden biri oldu, hem de Amerikan Film Enstitüsü tarafından tüm zamanların en iyi 100 film repliğinden biri seçildi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Steven Spielberg’den genç senaristlere 10 öneri