Bir ilişkide iki kez yapılamayacak 10 hata

Bazı hatalar var ki ikinci kez tekrar edilemez, tekrar edilmesi teklif dahi edilemez. İlişkilerde bazen yetersiz iletişim, bazen de empati yeteneği yoksunluğu nedeniyle yaptığımız hataları fark edemeyiz. Her ilişkinin inişleri çıkışları var elbette, ancak bu alışkanlık haline gelirse romantik bir ilişki sizi mutlu eden bir birlikten ziyade tam bir 'stres kaynağı! haline geliyor. İlişkilerde yapılan hataları hafife almak, tekrarlamak ya da küçümsemek karşı taraf için büyük bir saygısızlık, bunu unutmayın. Kimse, isteklerini ve duygularını dikkate almayan bir partnerle devam etmek istemez. İşte, bir ilişkide ikinci kez tekrar edilemeyecek 10 hata!

01 Mayıs 2020, Cuma 11:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Eski sevgiliden duygusal destek almak

Eski sevgiliden duygusal destek almak

Birbirinizi karşılıklı olarak tamamen arkadaş olarak kabullendiyseniz eski sevgiliyle arkadaş kalmakta bir problem yok. Arada bir görüşüyor, yazışıyor ya da bir yerlerde karşılaştığınızda hoşbeş ediyorsanız yine her şey yolunda. Ancak duygusal olarak desteğe ihtiyaç duyduğunuzda, bir konuyla ilgili canınız sıkkın olduğunda bahaneler uydurup ondan ilgi bekliyorsanız bu alışkanlığa acilen son vermelisiniz. Psikoterapist Jennifer L. Silvershein, "Desteği kendi ilişkimiz dışındaki yerlerde arıyorsak, bu, ihtiyacımızın şu anki partnerimiz olmadığına işaret eder" diyor. Eğer eski sevgilinize ihtiyaç duyuyorsanız, şu anki sevgilinizle oturup çözmeniz gereken problemleriniz var. 

Sır saklamak

Sır saklamak

Bir insanla sadece cinsel birliktelik yaşamak ya da ortamlarda boy göstermek için birlikte olmazsınız. Aynı zamanda en iyi arkadaş olmak bir ilişkinin temelini kuran önemli taşlardan biri. Ondan sakladığınzı bir sırrınız var mı, düşünün. Peki en yakın arkadaşınızdan? Sevgilinizle de en az en yakın arkadaşınız kadar şeffaf olmalısınız. Sırlar, beraberinde yalanları getirir. 


Önemli bir günü unutmak

Önemli bir günü unutmak

Annenizle babanız neden hiç sıradan bir evliliğin içinde düşündünüz mü? İkisi de evlilik yıl dönümlerinde birbirlerine en azından "Seni seviyorum" dese, birbirlerinin doğum günlerinde ufak da olsa bir şeyler yapsalar şu an çok daha mutlu olurlardı. Sence de önemli günleri unutmak için biraz erken değil mi? Önemli bir günü unutmak, bir ilişki içinde yalnızca bir kez hata yapma kredisi olan konulardan biri. 

Ara vermek

Ara vermek

İlişkinize şöyle bir dönüp uzaktan baktığınızda bazen bir ara vermeye ihtiyaç duyduğunuzu hissedersiniz. Birkaç ay sadece telefonda görüşüp, sonra kaldığınız yerden devam etmek sizin ilacınız olacaktır. Ancak bu birden fazla tekrarlanırsa, artık sağlıksız bir ilişkinin içindesiniz. Karşılıklı olarak, görüşmediğiniz dönemde yaptıklarınız ikinizin aklından da çıkmaz oluverir. Bu noktada yolları ayırmak en iyi seçenektir. 


İlişkiyi toplum içinde saklamak

İlişkiyi toplum içinde saklamak

İlişkinin başlarında, arkadaşlarınız karşısına çıkıp "Merhaba, biz artık sevgiliyiz" demek biraz garip kaçabilir, fakat ilişkkiniz belli bir düzlemde ilerliyor ve siz bunu etraftan saklıyorsanız... Saklayacak neyiniz var ki? İki tarafın da devam eden bir evliliği yoksa, saklamanın hiçbir açıklaması yok. Ya ilişkideki taraflardan birinin çekindiği bir konu var ya da ilişkiden emin değilsiniz. Tek bir taraf "Saklayalım" diyorsa daha da büyük problem. Ayrıca sonradan öğrenildiğinizde ne kadar itici ve sinsi görüneceğinizi bir hayal edin. 

Şakaların sınırını aşmak

Şakaların sınırını aşmak

Elbette birbirinizle dalga geçebilmeli, alay edilmeli, gülmekten yerlere yatabilseniz. Ama ilişkinizde hiç 'şakanın kakaya döndüğü anlar' oldu mu? Eğer böyle anlar birden fazla olduysa, ya siz ya da partneriniz birbirinizin hassasiyetlerine ve kırılgan noktalarına hakim değilseniz. Daha da kötüsü, biliyor ama dikkat etmiyorsunuz. Karşılıklı olarak bir şeylerin 'kırılıp döküldüğü' bir seviyedeyseniz, bir tarafın gülerek alay ettiği bir konuya öteki taraf asık suratlı ya da kızarak cevap veriyorsa... Bu, tekrarlanması cesaret isteyecek bir davranış. 

Sınırların aşılması

Sınırların aşılması

Cep telefonunuza gelen bir mesajı size sormadan açıyor mu? Ya da arkadaşlarınızla olan iletişim şeklinize karışıyor mu? Benden söylemesi, sizin birey olduğunuzu unutan bir partner var karşınızda. Sınırların aşılması, ilişkinin en büyük saygı problemidir. Sizi istediği kadar sevdiğini ya da kıskandığını söylesin. Ne önemi var? İnsan sevdiği insanın hayatına saygı duyar. Saygısızlığın hiçbir açıklaması olamaz. Saygızlığın tek açıklaması olabilir, "Evet mesajlarını okudum çünkü ben bir saygısızım"

Para konusunu açmamak

Para konusunu açmamak

İkiniz de farklı gelir dağılımındaki ailelerden geldiniz. Dolayısıyla parayı harcama biçiminiz aynı değil. Eğer harcamaları bölüşecekseniz de, tek bir kişi ödeyecekse de bunları konuşmanız gerekir. Öteki türlü odada her zaman, herkesin gördüğü ama bir türlü varlığını konuşmadığı bir fil olur. Para konuşmaktan çekinmeyin. 


Karşı tarafı suçlama

Karşı tarafı suçlama

Bir problem karşısında ilişkide haklı ya da haksız aramak yerine birbirinin duygu ve düşüncelerini anlamak önem taşımaktadır. İlişki iki kişiliktir ve sadece tek bir tarafı suçlamak, sorunu karşı tarafa yüklemek bir diğer iletişim hatasıdır. Sürekli olarak geçmişte yaşanmış olayları konuşmak sizi ileriye taşımayacaktır tam tersine ilişkideki sorunları kısır döngü içerisine sokabilmektedir. Geçmişte yaşanan problemleri geçmişe yönelik iletişim ile birlikte geçmişte bırakmak ilişki için en sağlıklı olandır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkide en eğlenceli 4 kişilik tipi