Bir insanlık dramı!

Bir insanlık dramı!

İzmir'de aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 50 Suriyeli mültecinin bindiği zodyak bot, Yunan sahil güvenlik ekiplerince patlatıldı. Sahil güvenlik hızla oradan uzaklaşırken bottakiler de denize düştü. O sırada Suriyeli mültecilerin yardımına Türk balıkçılar koştu. O anlar da saniye saniye görüntülendi

13 Ağustos 2015, Perşembe 11:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ülkelerindeki iç karışıklık ya da IŞİD saldırılarından kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeliler, önce Yunan adalarına geçmek ardından hayallerindeki ülkeye gitmek için geçiş noktası olarak düşündükleri İzmir’e özellikle son bir ayda akın etti. Yunan adalarına geçmek için hemen her gün Ege Denizi’nin farklı kıyılarından denize açılan Suriyelilerin, hem denizdeki yaşam mücadeleleri, hem de sonrasındaki barınma koşulları, insanlık dramına dönüştü.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer34289","34289","201508","34289-347070.jpg","1", "0","Botlarını patlatıp, onlarca mülteciyi ölüme terkettiler");

İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Suriyelilerin önemli bir bölümü, umuda yolculuklarını tamamlayamadan Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı ekiplerince, denetimler sırasında yakalandı. Son dönemde denizde yakalanan Suriyeliler, sık sık Yunan sahil güvenliğinin, ilerlemelerini durdurmak için botları patlattığını ve kendilerini ölüme terk ettiğini söyledi. Suriyelilerin bu iddialarını doğrulayan görüntülere ilk kez DHA ulaştı.

PATLATIP HIZLA UZAKLAŞTILAR

İzmir’in Karaburun ilçesinin açıklarında, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 50 kişilik Suriyeli grup, Yunanistan’ın Sakız Adası’na geçmek istediklerini sırada Yunan sahil güvenlik ekiplerince fark edildi. Bunun üzerine, botun yanına gelen Yunan sahil güvenlik gemisindeki görevliler, kaçaklarla bir süre konuştu. Kaçakların botla ilerleyişini durduramayan ekipler, bu kez Suriyelilerin bulunduğu zodyak botu patlattı. Ardından da hızla yanlarından uzaklaştı.

SANİYE SANİYE KAYDEDİLDİ

Deniz ortasındaki yaşam mücadelesi ve sonrasındaki insanlık dramına tanıklık yapan balıkçılar ise, bu anları kaydetti. Balıkçılar, Yunan sahil güvenliğinin uzaklaşmasının ardından patlak botun üzerinden denize düşen ve can yelekleriyle, yaşama tutunmaya çalışan kadın ve çocukları kendi teknelerine alıp hayatlarını kurtardı. Balıkçıların çektiği görüntülerde kaçakların geçişi, Yunan ekiplerinin onları farkedip botu durdurmaya çalışması, ardından patlatıp hızla yanından uzaklaşması ve sonrasındaki kurtarma çalışmaları yer aladı.

Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NATO Müttefik Kara Komutanlığı'ndan "Mavi Bereliler" paylaşımı