Bitki literatürüne 44. türünü kazandırdı

Ege Üniversitesi (EÜ) Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bulduğu soğangillere ait endemik türle bitki literatürüne 44. yeni türünü kazandırdı

Son Güncelleme:
A A

Doç. Dr. Hasan Yıldırım, Türkiye’nin dört bir yanındaki yeni endemik türler üzerine yaptığı araştırmalarla bilim dünyasına 44 yeni tür kazandırdı.

Doç. Dr. Hasan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje kapsamında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde bulunan volkanik kökenli Yama Dağı’nda çalışma yaptıklarını, 2 bin 570 metre rakımında Hekimhan Soğanı popülasyonuyla karşılaştıklarını anlattı.

Yıldırım, "Bitkinin daha önce yayınlanmamış bir tür olduğunu fark ettik. Makalesini hazırlayarak bizler için önemli bir dergi olan Yeni Zelanda’daki Phytotaxa’ya makalemizi gönderdik ve makalemiz kabul edildi."

“Açık alanda olanlar hayvanlar tarafından yenilmeye başlanmış bu ciddi bir tehdit. 300 kadar bireye sahip yeni türümüz henüz keşfedilmişken maalesef tükenmekle yüz yüze."

"Bu nedenle çok acilen bu bitkiyle ilgili çalışmalar yapmak lazım, Hekimhan halkının bu bitkiye sahip çıkması gerekmektedir. "

"Yetkililerin de bu alanda bir koruma statüsü belirlemesi gerekmektedir." diye konuştu.

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Çiçekler Anneler Günü için podyuma çıktı