Biz bittik. Tanrı bizi affetsin!

Beyrut yakınlarında düşen Etiyopya uçağının kara kutusunda yapılan araştırmada pilotun son sözleri duyuldu

A A
Biz bittik. Tanrı bizi affetsin!

Lübnan’ın başkenti Beyrut yakınlarında düşen Etiyopya uçağının kara kutusunun ön incelemesinde, uçağın düşmesine pilot hatasının neden olduğu öne sürüldü.

Lübnan’da yayımlanan As Safir gazetesi, ele geçirdiğini belirterek yayımladığı ilk bilgilerde, uçağın kaptan pilotunun, uçak düşerken yanında bulunan yardımcı pilota söylediği son sözlerinin "Biz bittik. Tanrı bizi affetsin" olduğu iddia edildi. Raporun, gelecek hafta Lübnan hükümeti tarafından açıklanmasının beklendiği belirtiliyor.

Gazetedeki habere göre, kazanın nedenini incelemek için Paris’e giden araştırma ekibi, perşembe günü dönerek, hazırlanan ilk raporu Başbakan Saad Hariri’ye sundu. Uçağın iki kara kutusu ayrı ayrı olarak denizden çıkarılmış ve bu konuda uzman olan ekiplerin bulunduğu Fransa’ya gönderilmişti. Yapılan inceleme sonucunda, uçağın kaptan pilotunun, son sözlerini kuzey Etiyopya’da kullanılan Amharic dilinde söylediği ortaya çıktı.

SÖYLENENLERİ ANLAMADI MI?

Kara kutudaki ses kayıtlarına göre, kaptan pilot yardımcı pilota Beyrut havalimanı kontrol kulesinin söylediklerini yapmasını istediği, ancak yardımcı pilotun ya söylenenleri anlamadığı ya da yanlış anladığı, bunun üzerine uçağı kontrol etmek isteyen kaptan pilotun kontrolü kaybettiği ve daha sonra da uçağın Akdeniz’e düştüğü iddia edildi.

Uçağın denize çakılana kadar parçalanmadığı da belirtiliyor. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya giden, Etiyopya Havayollarına ait 409 sefer sayılı Boeing 737-800 tipi uçak, 25 Ocakta Beyrut Havalimanından havalandıktan kısa süre sonra denize çakılmıştı. Uçakta bulunan, çoğu Lübnan ve Etiyopya vatandaşı 90 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Baba'nın oğluna altın tabutlu cenaze