'Biz öpüşmeyi bilmeyen bir toplum değiliz ki'

“Kurtlar Vadisi'ne şikayet yağıyor. En çok izlenen dizi. Hem şikayet ediyor hem izliyoruz. Aşk-ı Memnu da öpüşme sahnesiyle reyting zirvesi yaptı. Bu toplum öpüşmeyi bilmeyen toplum değil ki.”

23 Kasım 2009, Pazartesi 05:00
A A

ŞİDDET SORUMLUSU TELEVİZYON

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, Tüketiciler Birliği’nin dünkü toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı. Prof. Dr. Davut Dursun televizyonun toplumsal davranışların oluşmasında etkili olduğunu belirterek, “Son yıllarda artan şiddet kullanımının arka planında televizyonların olduğunu düşünüyorum. Dizi ve filmlerde şiddet bir tür problem çözme yöntemi olarak algılanıyor” dedi. Prof. Dr. Davut Dursun televizyonlarda yayınlanan dizi ve filmlere yönelik de şunları söyledi:

‘MACERAPERESTLİĞİ SEVİYORUZ’

“Türkiye’nin aslında en önemli sorunu, bu kadar çok televizyon yayınının bedava olmasıdır. Biz evimizde, koltuğumuzda oturuyoruz ve diyoruz ki; ‘Bu iyi değil. Bu ahlakı dejenere ediyor.’ Hem bedava istiyoruz hem de istediğimiz gibi istiyoruz. Yayıncıda reyting alabilmek için izleyiciye hoş gelecek türde yayın yapıyor. Kurtlar Vadisi, Türkiye’de en çok izlenen dizi. Şimdi konuşsak, Kurtlar Vadisi ile ilgili birçok şikayeti dile getireceğiz. Madem hepimiz şikayet ediyoruz, peki bunu kim izliyor? Hem şikayet ediyoruz hem de izliyoruz. Çünkü maceraperestlik hoşumuza gidiyor.”

ETİLER’İN MANEVİ DEĞERLERİ...

“Aşk-ı Memnu... Hepiniz şikayetçisiniz değil mi? Ama Aşk-ı Memnu’nun final sahnesindeki öpüşme sahnesi neden Türkiye’de reyting zirvesi yaptı? Bu toplum öpüşmeyi bilmeyen bir toplum değil ki. Ama ekranda gördüğü öpüşmeyi en çok izliyor. O zaman yayıncı ne yapıyor. Para kazanmak için en çok izlenen şeyleri yapmak zorunda kalıyor. Elbette ahlaki ilkeler de zorlanıyor. Burada ciddi bir problemimiz var. Yasa koyucu diyor ki, ‘Toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı yayın yapılamaz.’ Şu toplumun milli ve manevi değerleriyle Etiler’de oturanların milli ve manevi değerleri aynı mı?”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.