Biz şimdi neyiz?: Flörtten sevgililiğe geçişin yolları

Flörtten sevgililiğe geçiş... 'Biz şimdi neyiz?' Bu soruyu soran taraf belki siz oldunuz, belki de hep sorulan taraf oldunuz. Kim sorarsa sorsun, Flörtten sevgililiğe geçiş süresi her zaman sancılı olur. Hatta bazı çiftlerde flörtten sevgililiğe geçememe, başlı başına bir sorundur. Flört döneminin uzaması bir sorun olarak algılanmamalı, flört ve sevgili arasındaki farka kafayı takmamalı. En azından iletişimdeki stres azaltılmak isteniyorsa. Flörtten sevgililiğe geçiş süreci tereyağdan kıl çeker gibi olsun istiyorsanız, sizin için bir rehber hazırladık.

24 Eylül 2020, Perşembe 12:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Taktikleri bırakın

Taktikleri bırakın

Bu tarz taktiklerden uzak durmak atılması gereken en önemli adımlardan biri. Bazen insanlar birileri ile birlikte olabilmek için etraftan duydukları tavsiyelerle hareket etmek isterler. Kendilerinden daha tecrübeli bir arkadaş ya da ilişki deneyimleri olan akranların hareketleri ile karar verirler. Bazen de içlerinden gelen şeyi yaparlar. Bu da dışarıdan bakıldığında tutarsız görünür. Bazen kendi gibi bazen başkasının tavsiyesi ya da duyulan taktiklerle hareket etmek gibidir.

 'Ya hep ya hiç' düşüncesinden kurtulun

'Ya hep ya hiç' düşüncesinden kurtulun

“Ya bu ilişki devam eder yada ben sonsuza kadar yalnız olacağım”, “onun gibi birini bulamayacağım” düşüncesi yani ya hep ya hiç düşüncesi sizi zora sokar. Bu sebeple “ya hep ya hiç düşüncenizden” kurtulun. Bazı insanlar yalnızlığı ile barışık değildir. Yalnız kalmaktan korktuğu için yada yalnız kalabilme kapasiteleri daha az olduğu için ilişkide olmak isterler. Ancak bu durum ilişkilere başlarken karşı tarafta baskı hissi oluşturabilir. İster istemez bir anda hayatının bütünü olmuş gibi davranırlar.

 Bir beklenti içinde görünmeyin

Bir beklenti içinde görünmeyin

Bu biraz anlamsız gelebilir ama sevgilinizin olmamasından şikayet etmemeniz gerektiğini sanırım diğer yazılarımızdan anlamışsınızdır. Halinizden mutsuz biri gibi görünürseniz bu çekiciliğinizi azaltır. Karşı tarafı da korkutur. Ya ilişkideki iniş çıkışlarda da böyle üzgün rol oynarsanız ne olacak?

 Ona uyum sağlayın

Ona uyum sağlayın

Karşınızdakini tanımaya başladıkça neleri sevdiğini ve nelerden hoşnut olmadığını öğrenirsiniz. Bunlara göre hareket ederek ona uyumlu bir partner olacağınızı hissettirin. Sizi kendisine uygun biri gibi görmeye başladığında o da size uyumlu davranmaya başlayacaktır. Sizin izlediğiniz dizileri izlemeye bile başlayabilir. Ortak hobiler edinmeye ve hayat tarzınızı benzerleştirmeye başlayabilirsiniz. Bazı şeyler diğerlerinden daha zahmetli olabilir ancak çok basit adımlar büyük farklılıklar yaratabilir.


 Mesajları doğru oku

Mesajları doğru oku

Burada bazı belirgin mesajlar olduğunu söyleyelim... ‘Flörtöz' şahıs kadınsa; saçıyla oynayıp oynamadığına, başkalarının kendisini podyumdaymış gibi izlediğinden emin olduğunda tuvalete gidip gitmediğine ya da dudaklarını yalayıp yalamadığına bakın deriz. Erkeklerin sinyalleri biraz daha farklı... Mesela göğüs kaslarını belirginleştirecek biçimde geriniyorsa, veya ellerini baş parmakları dışarıda kalacak şekilde ceplerine sokuyor ve ceplerini aşağı bastırıyorsa, bunlarda kesinlikle bir mesaj algılamak gerekir.


 Açık sözlü olun

Açık sözlü olun

Bir ilişkide en güçlü silahlardan biri de budur. Onunla her konuda rahatlıkla konuşabilmeniz gerekir. Özellikle de birbiriniz hakkında. Kimseye anlatmadığınız yönlerinizi ve sırlarınızı paylaşmanız aranızda çok güçlü duygusal bağlar oluşturacaktır. Bunu yaparken arkadaşlık alanına düşmekten kaçınmalısınız, zira paylaşılan sızlar sizi yakın arkadaş konumuna itebilir. Buna engel olmak için karşısında hemcinsinden birinin olmadığını hatırlatmalısınız. Bunu ona dokunarak, elini tutarak, saçlarıyla oynayarak, kıyafetiyle oynayarak yani bir sevgilinin yapacağı şeyleri yaparak gösterebilirsiniz.

  Aceleci olmayın

Aceleci olmayın

Bu davranış tarzından karşıdaki kişinin gözü korkabilir ve uzaklaşabilir. Flört döneminden sevgili olabilmeye geçerken en azından bu noktada daha sakin kalmakta fayda vardır. Aceleci olmayın. Bu dönemde insanların kafaları karışık olabilir. Kararlı olmak güzeldir ancak yapışmak ya da fazla ilgi göstermek uzaklaşmalara neden olur.

 Görüşme sıklığınızı arttırın

Görüşme sıklığınızı arttırın

Birlikte keyiflice vakit geçirmeye başladıkça o kişinin sizin için doğru bir kişi olup olmadığını anlayacaksınız. Kendinize değer verin. Siz kendinizi sevmezseniz, başkalarının sizi sevmesini bekleyemezsiniz. Bu ilişkinin karşı tarafa neler getirebileceğini hissettirin. Bir ilişkiye başlayıp başlamama dengesi neredeyse her zaman sosyal alışveriş kuramı ile olur. Kar zarar dengesi ile insanlar karşılarındaki kişiyi mantık süzgecinden geçirirler ve buna karşın avantajlar fazla ise o ilişkiye başlama eğiliminde olurlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşk Doktoru Mehmet Coşkundeniz soruları cevaplıyor