BM de onayladı: Suclusun Israil

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, geçen yıl Gazze'deki operasyondan dolayı İsrail'i suçlayan raporu kabul etti. Raporda Hamas da suçlanıyor

17 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Türkiye ile İsrail arasında ‘Anadolu Kartalı’ tatbikatıyla başlayan kriz, TRT-1’de ‘Ayrılık’ adlı dizide İsrailli askerlerin Filistinlilere işkence ettiği görüntülerle iyice tırmanmıştı. İsrail’e Gazze operasyonuyla ilgili bir darbe de Birleşmiş Milletler’den (BM) geldi. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Aralık 2008-Ocak 2009 tarihleri arasında süren 21 günlük Gazze operasyonu nedeniyle İsrail’i savaş suçu işlemekle itham eden raporu kabul etti.

1400 FİLİSTİNLİ ÖLDÜ

İsrail, Güney Afrikalı Richard Goldstone tarafından hazırlanan raporun BM’de kabul edilmemesi için çok uğraş vermişti. Rapor, Gazze’yi elinde tutan Filistinli Hamas’ı da suçluyordu. 47 ülkenin üye olduğu Konsey’in özel oturumunda 25 üye ülke rapor lehine oy verdi. 6 üye ret oyu kullanırken 11 üye ise çekimser kaldı. Hem İsrail hem de Hamas Goldstone raporundaki suçlamaları reddetmişti. Gazze operasyonunda çoğu sivil 1400 Filistinli ölmüştü.

ORANTISIZ GÜÇ KULLANDI

Raporda, İsrail ve Filistin’in suçlamalarla ilgili olarak soruşturma açmaya yanaşmaması durumunda, BM Güvenlik Konseyi’nin konuyu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ne götürmesi için çağrıda bulunuluyor. İsrail raporda, Filistinli sivillere karşı orantısız güç kullanmak, hükümet binalarını ve altyapıyı bombalamak, şehirler üzerine fosfor bombaları atmak ve Filistinlileri canlı kalkan olarak kullanmakla, Hamas ise İsrailli sivillere füze atmakla suçlanıyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.