BM'de Libya gözyaşları...

BM Güvenlik Konseyi bugün toplanarak Libya'da Muammer Kaddafi rejimine yönelik yaptırım seçeneklerini değerlendirme kararı aldı. Libya'nın BM Daimi Temsilcisi gözyaşlarını tutamadı

26 Şubat 2011, Cumartesi 12:06
A A
BM'de Libya gözyaşları...

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un, Libya’ya yönelik planlanan yaptırım paketi konusunda acele edilmesi çağrısında bulunmasının ardından harekete geçen Konsey, bugün toplanarak Kaddafi’ye karşı yaptırım seçenekleri üzerinde duracak.

Konseyin dönem başkanı Brezilya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Maria Luiza Ribeiro Viotti, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptırım içeren bir karar tasarısının belki gün içinde kabul edilebileceğini söyledi.

Konsey’in daimi üyeleri İngiltere, Fransa, ABD ve geçici üye Almanya tarafından hazırlanan karar tasarısı taslağı Konsey üyelerine dağıtıldı. Taslak metinde, Kaddafi hükümetine karşı silah ambargosu getirilmesi, Kaddafi’nin banka hesaplarının dondurulması, Kaddafi, ailesi ve yönetimdeki yetkililere karşı seyahat yasağı uygulanması gibi yaptırımlar bulunuyor. Libya’da son dönemde sivil halka karşı girişilen şiddetin ve saldırıların derhal sona ermesi istenen tasarıda, bu saldırıların insanlık suçu olabileceği belirtilerek bu konuda Uluslararası Ceza Mahkemesinin soruşturma açması da isteniyor.

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Gerard Araud gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey üyeleri arasında, Kaddafi rejimine karşı seyahat yasağı uygulanması, banka hesaplarının dondurulması ve silah ambargosu getirilmesine yönelik yaptırımlar konusunda genel bir mutabakat olduğunu, bugün yaptırım içeren tasarının geç saatlerde de olsa oylamaya sunulabileceğini söyledi.

Ancak BM kulislerinde Rusya ve Çin’in yaptırımlara yönelik tutumlarının henüz çok net olmadığı da konuşuluyor.

-GENEL SEKRETERİN VE LİBYALI DİPLOMATLARIN ÇAĞRISI İŞE YARADI-

BM Güvenlik Konseyi’nde konuşma yapan Genel Sekreter Ban’ın Libya’ya yönelik olarak planlanan yaptırım paketi konusunda acele edilmesi çağrısında bulunarak, Libya’da binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylemesi Konsey’i harekete geçirmede işe yaradı.

Ayrıca daha önce Kaddafi’ye karşı net bir tavır almaktan kaçınan, ülkenin eski dışişleri bakanlarından Libya’nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Muhammed Şalgam da Konsey’de son derece heyacanlı bir konuşma yaptı.

Şalgam konuşmasında, arkadaşı olan Kaddafi’nin askerlerinin halka karşı ateş açtığına yönelik haberlere ilk başta "inanamadığını" ifade etti. Ancak sonra durumun gerçek olduğunu anlaması ve Kaddafi’nin açıklamalarını dinlemesi üzerine Kaddafi rejimine karşı yaptırım getirilmesinin önemli olduğunu belirten Şalgam, Konsey’de şunları söyledi: "Halk özgürlüğünü istiyor, haklarını istiyor. Kimseye bir tane taş bile atmayan sivil halk öldürüldü. Kaddafi kardeşime sesleniyorum: Libyalılar’ı rahat bırak. Konsey üyeleri size de sesleniyorum: Sizden kararlı, hızlı ve cesur bir karar almanızı bekliyoruz."

Şalgam sözlerini tamamladığında yardımcısı İbrahim Dabaşi gözyaşları içerisinde kendisini kucakladı, ardından pekçok ülkenin büyükelçileri de Şalgam’ın çevresini kuşatarak elini sıktı.

Kaddafi’ye karşı ilk isyan bayrağını çeken ve onu yönetimden çekilmeye davet eden Libyalı diplomat Dabaşi de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kaddafi’nin "deli bir adam olarak psikolojik yönden istikrarlı olmadığını" belirterek "Ya öldürülene, ya da intihar edene kadar görevde kalır, kimseye teslim olmaz" diye konuştu.

Konsey’in bugünkü toplantısı önce basına kapalı danışma toplantısı şeklinde düzenlenecek. Konsey’in karar tasarısı taslağı üzerinde mutabık kalarak bugün resmen oylamaya geçip geçmeyeceği ise bu toplantının ardından netlik kazanacak.

ABD, KADDAFİ AİLESİNİN MAL VARLIKLARINI DONDURUYOR

ABD Başkanı Barack Obama, Libya’daki karışıklığın, ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikası için olağanüstü tehdit oluşturduğunu söyledi.

Libya ile ilgili yaptırımları içeren bir başkanlık kararnamesi imzalayan Obama, yaptığı açıklamada, Libya lideri Muammer Kaddafi yönetimini hedef alan tek taraflı yaptırımların amacının Libya halkına ait varlıkları korumak olduğunu belirtti.

Obama, Kaddafi hükümetinin uluslararası normlar ve ortak kuralları ihlal ettiğini ve yaptıklarından sorumlu tutulması gerektiğini kaydetti.

Obama’nın imzaladığı yaptırımlar çerçevesinde, Kaddafi ve 4 çocuğunun ABD’deki mal varlıkları donduruluyor. Hazine Bakanlığı, Muammer Kaddafi, 3 oğlu ve kızına yönelik yaptırımların Libya hükümetine de uygulanacağını bildirdi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...