Bodrum'a gitmek için çok az zaman kaldı

Ağustos ayı bitmek üzere. İnsanlar yavaş yavaş evlerine çekiliyor. Ancak tatil için hala geç değil. Hatta tam zamanı diyebiliriz. Eylül ayının gelmesiyle ve tatilcilerin yavaş yavaş çekilmeye başlamasıyla birçok otel ve plajlar indirime gidecek. Eğer bir Bodrum tatil planınız varsa bu haberimize bir göz atın.

26 Ağustos 2020, Çarşamba 12:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bodrum turistik bir tatil bölgesi olduğundan otel konusunda çok fazla alternatif sunuyor. Hemen hemen her bütçeye uygun konaklama seçenekleri bulmak mümkün. Bodrum’da birçok otel, pansiyon, motel, apart otel, kiralık villa seçenekleri var.

Bodrum’da ne yenir?

Bodrum’da ne yenir?

Bodrum yemekleri, içinde bulunduğu Ege ve komşusu olduğu Akdeniz mutfağından etkilenmiştir. Bodrum’un en meşhur yemekleri arasında şevketi bostan, kabak çiçeği dolması, midye dolma, çökertme kebabı, zeytinyağlı mezeler, ege otları ile yapılan çeşitli yemekler ve balık çeşitleri yer alır. Sahil şeridinde çok sayıda restoran mevcuttur. Bu restoranlarda, yerel Ege yemeklerinden ya da dünya mutfağına ait diğer yemeklerden yemek mümkün. 


Şevketi Bostan

Şevketi bostan, Ege otlarının en ünlüsü. Kuzu kuşbaşı, kuru soğan, zeytinyağı, limon kullanılarak yapılan nefis bir yemektir. 

Midye Dolma

Ege’nin masmavi sularından toplanan midyelerin içine pirinç, kuş üzümü, dolma baharı, çam fıstığı, zeytinyağı ile birlikte hazırlanan dolma içi koyulup pişirilerek yapılır. Denemek için bir tane alıp ardından onlarca yemeniz mümkün olan çok lezzetli bir yemektir. 


Çökertme Kebabı

Bu yemek artık Bodrum ile birlikte anılıyor. Öyle ki bazıları buna, “Bodrum Kebabı” bile diyor. Alt katında yer alan patates kızartması üzerine dökülen domates sos, çırpılmış yoğurt ve et dilimleri ile birlikte servis edilir. 

Hardal Otu Salatası

Hardal otu, zeytinyağı, limon suyu ve tuz ile yapılır. Yaz aylarında hafif yemekler yemek isteyenler için bu salata lezzetli ve ferahlatıcı. 


Milas Köfte

Milas köfte yapmak için kıyma, bayat ekmek, kimyon, karabiber, tuz karıştırılarak yoğurulur ve köfteye şekil verilir. Izgarada veya mangalda pişirilir. Sebzeler ile birlikte servis ediliyor.


Bodrum’da gezilecek yerler ve Bodrum turları

Bodrum’da gezilecek yerler ve Bodrum turları

Bodrum’da yapılacak en keyifli şey doğal olarak denize girmek ve güneşlenmektir. Ancak bunun haricinde binlerce yıllık geçmişi olan bu güzel beldede gezebilecek bol miktarda ören yeri var.  Öncelikle koylardan ve plajlardan başlamak gerekir ise Bitez, Karaincir, Akyarlar, Ortakent Yahşi, Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Aspat, Türkbükü, Bağla bu plajlardan bazıları. 


Ayrıca tekneler ile çevredeki diğer koylara ulaşarak doğanın Bodrum’a ne kadar cömert davrandığını da görmek mümkün. Bodrum’da geçireceğiniz zaman içerisinde tur hizmetlerimizden de yararlanabilir, özel günlük ve paket tur çeşitlerini Aerobilet Bodrum turları sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Bodrum’da tur satın alarak çevredeki tarihî ve turistik yerleri görmek, eşsiz koylarda konaklamak unutulmaz bir tatil deneyimi olacaktır.

Bodrum eğlence ve gece hayatı konusunda da oldukça ünlü bir tatil beldesi. Gece kulüpleri, konserler, festivaller, sergiler ile çok hareketli bir yer olan Bodrum, gündüzleri genellikle sakin. Ancak özel plajlarda gün boyunca yapılan animasyon ve eğlencelere de katılarak eğlenebilirsiniz. Gün içinde aldığı rüzgâr nedeni ile Gümbet’in rüzgâr sörfüne uygun ortamı deniz sporları ile ilgilenenlere de farklı bir alternatif sunuyor.

Gümbet ve şehir merkezi arasında yer alan, muhteşem manzaralı yel değirmenlerinin bulunduğu tepeye de uğrayarak birkaç fotoğraf çekmek güzel olabilir. Burada bulunan değirmenler 18. yüzyılda inşa edilmiş ve 1970'li yılların sonlarına kadar kullanıldı.  Doğa sevenler için Bodrum'a 30 km. mesafede bulunan Uyku Vadisi’ne gitmek iyi bir tercihtir. Vadiye, Bodrum merkezden yaklaşık 20-30 km sonra Gökçeler Köyü'nü geçtikten sonra ulaşılıyor.


Bodrum tarihî açıdan da çok zengindir. Heredot’a göre Bodrum, Dorlar tarafından kuruldu. Sonrasında Karyalılar ve Lelegler bu bölgeye yerleşti. M.Ö.650 yılında Megeralılar gelerek şehri büyütmüşler ve adını Halikarnassos koymuşlar.

Dünyanın yedi harikasından biri olan meşhur Mausoleum, Kral Mausolos‘un anısına kız kardeşi ve aynı zamanda karısı olan Artemisia tarafından yaptırıldı. Şehir daha sonra Roma ve Bizans’ın eline geçmiştir. 1415 yılında Rodos Şövalyeleri’nin eline geçen şehir, 1522 yılında tekrar Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur. Bodrum denizcilik tarihinin geçmişten bugüne gelen eserleri müzede segileniyor. Denizcilik kültüründe çok önemli yeri olan süngercilik, balıkçılık ve taşımacılıkta kullanılmış ilk 'bodrum tipi' teknelerinin yanı sıra Hasan Güleşçi’nin Deniz Kabukları Arşivi de müzede sergilenen değerler arasında yerini almıştır. 

Gümüşlük

Küçük bir balıkçı kasabası. Antik Mydos kentinin kalıntıları üzerinde kurulmuştur. Rum evleri, muhteşem manzarası, balık restoranları, tertemiz denizi ile çok güzel bir yer.

Tutgutreis

Yat limanı ve çevresinde hareketli bir gece hayatı sunar. Gece eğlenmek için güzel bir tercihtir.


Bodrum Kalesi

Kuşkusuz Bodrum’un en ünlü yapısı. İki liman arasında, üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde yer alır. Kale, M.S. 15. yüzyılda Rodos Şövalyeleri tarafından St. Peter adına yaptırılmıştır. İnşaatı yaklaşık 99 yıl sürdü. Kalenin yapımında, Anadolu depremi sırasında hasar gören ve bir kısmı yıkılan Mausolos Anıt Mezarı’nın taşları ve rölyefleri kullanılmıştır. Günümüzde Bodrum Kalesi, Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmakta. Müze, koleksiyon olarak oldukça zengin. Dünya’nın en önemli su altı arkeoloji müzelerinden biri.

Halikarnas Mozolesi

Halikarnas Mozolesi, dünyanın yedi harikasından biri. Kolonlarıyla Yunan, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini birleştirmektedir. Bodrum’da mutlaka görülmesi gereken bir tarihî eserdir. 


Myndos Kapısı

M.Ö. 360’larda yapıldığı düşünülüyor.. Halikarnassos'un batısında yer alan kapı, kentin giriş kapılarından biri. Myndos Kapısı iki anıtsal kule ile arkasında şehre girilen kapının yer aldığı bir iç avludan meydana geliyor.

Antik Tiyatro

Göktepe Dağı’nın güney eteklerinde bulunan tiyatro, Anadolu'nun en eski tiyatrolarından. Yaklaşık 13.000 kişiliktir. Günümüzde bu tiyatroda konserler verilmekte ve gösteriler sergileniyor. 


Milas

Milas, el dokuması ve özel motifleri ile dünyaca ünlü halıların üretildiği bir ilçe. Milas’ın geçmişi M.Ö 1000’e kadar uzanıyor. Adını rüzgârlar tanrısı Ailos'un soyundan olan Mylasos'dan alan Milas, Karya ve sonrasında Menteşe Beyliği´nin başkenti oldu. Zeus Karios Mabedi'nin bulunduğu Milas, Karyalıların Hac merkezi oldu. Milas ilçesinin sınırları içinde 27 farklı antik kentin kalıntıları bulunuyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Salda Gölü'ne ziyaretçi kısıtlaması getiriliyor