Bol su içmek sistiti önlüyor

Bol su içmek sistiti önlüyor

Sık tekrarlayan sistit, yani idrar yolu enfeksiyonları böbrek hastalıklarına neden oluyor. Sistitten korunmanın en etkin yolu ise bol bol su içmek ve hijyene dikkat etmek

19 Aralık 2011, Pazartesi 10:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Böbrekler vücudun en önemli organları arasında yer alıyor. Görevleri ise kandan atık ürünlerini süzerek temizlemek ve fazla sıvıyı idrar olarak vücuttan dışarı atmak. Böbreklerde görülen iltihabi hastalıklara ise ‘nefrit’ adı veriliyor.

Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu, böbrek iltihapları içinde ‘mikrobik nefrit’ olarak bilinen Piyelonefritin, özellikle kadınlarda mesane bölgesinde görülen ve sık tekrarlayan (sistit) idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıktığının altını çizdi.

Kadınları idrar yolu enfeksiyonlarına karşı, hijyene dikkat etmeleri, bol su içmeleri konusunda uyaran Doç. Yakupoğlu, böbrek iltihaplarının nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilen soruları şöyle yanıtladı:

Böbreklerin görevi nedir?

Böbrekler vücudun en önemli organlarından ikisidir. Kandan atık ürünlerin süzülüp temizlenmesinden ve sıvı fazlasının idrar şeklinde atılmasından sorumlu oluyor. Böbrekler, aynı zamanda kan basıncının düzenlenmesinde, yeni kırmızı kan hücrelerinin yapılmasında ve kemiklerin sağlığında önemli bir görev üstleniyor.

Kaç çeşit böbrek iltihabı var?

Böbrek iltihabi olarak bilinen nefritin görülme nedenleri ikiye ayrılıyor:

1. Mikrobik olmayan nefritler: Böbreğin mikrobik olmayan iltihabi hastalıkları da ikiye ayrılıyor.

• Glomerülonefrit
• Tübüler nefrit (Tübülointerstisiyel nefrit)

2. Mikrobik nefritler (piyelonefrit): Piyelonefritin diğer bir ismi de üst idrar yolu enfeksiyonudur.

Ülkemizde kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir?

Türkiye'de kronik böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden biri “Glomerülonefrit” tir. Bu iltihabın, belirti ve bulguları hastalığın tipine göre değişiyor. Bu nedenle hastanın muayene edilmesi, kanda üre ve kreatinin bakılması ve basit idrar incelemesi yapılması gerekiyor. Bu hastalığın başlıca belirtilerini ise şunlar oluşturuyor:

• El, ayak ve göz kapaklarında şişme.
• İdrar renginde koyulaşma (idrar çay rengini alabilir).
• Köpüklü idrar yapma ve yüksek tansiyon.
• İdrar incelemesinde kanama ve protein kaybı.
• Glomerülonefrite yol açan neden genellikle saptanamıyor. Bu nedenle tipini anlamak için böbrekten mikroskopik inceleme için parça alınması gerekiyor. Bu işlem günümüzde ultrason eşliğinde rahatlıkla yapılabiliyor. Birçok hastanın böbrek biyopsisi denince aklına kanser geliyor. Ancak böbrek biyopsisinin amacı kanser aramak değil, bu hastalığın tipini anlamak.

Glomerülonefritler ne tür sorunlara yol açıyor?

Hastanın hiçbir şikâyeti olmayabileceği gibi ileri böbrek yetmezliği de olabiliyor.

1. İdrar incelemesinde anormallikler: Hastada hiçbir belirti ve bulgu olmuyor. Başka bir nedenle doktora giden hastaya yapılan idrar incelemesinde kanama veya protein kaybı saptanıyor.

2. Nefrotik sendrom: İdrarla günde 3 - 3.5 gramdan fazla protein kaybı oluyor. Hastanın el, ayak, yüz ve diğer bölgelerinde üzerine basınca iz bırakan şişlikler görülüyor. Ayrıca kanda albümin seviyesi düşüyor, kolesterol düzeyi artıyor.

3. Ani başlayan glomerülonefrit: Bu hastalarda ön plandaki sorunlar idrarda kanama, yüksek tansiyon ve vücutta sıvı birikmesi oluyor. Çocuklarda streptokok infeksiyonlarını takiben gelişen nefritlerin çoğu bu gruba giriyor.

4. Kronik glomerülonefrit: Bu hastalarda idrarla kanama, protein kaybı, yüksek tansiyon ve şişlik ortaya çıkıyor. Hastalık uzun süreli oluyor.

5. Hızlı ilerleyen nefrit: Kısa sürede böbrek yetmezliği gelişiyor ve hasta diyaliz tedavisine ihtiyaç duyuyor.

(ntvmsnbc)

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kulak arkasına sürtünen maske ipinin dermatit geliştirme riski