Bu antibiyotiğe dikkat!

Bu antibiyotiğe dikkat!

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu, yaygın kullanılan 'Zitromax' isimli antibiyotiğin, kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceğini açıkladı

14 Mart 2013, Perşembe 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Amerikan İlaç ve Gıda Kurumu (FDA), yaygın kullanılan Azitromisin - Zitromax isimli antibiyotiğin kalp ritmini bozarak ölümlere neden olabileceği uyarısında bulundu.

FDA'nın açıklamasında, bu antibiyotiğin kalpteki elektrik aktivitelerinde bozulmalara neden olduğu aktarıldı. Kurum, doktorlara hastalarına antibiyotik önerirken sağlık durumlarını da dikkate almalarını önerdi.

Zitromax, az sayıda tablet içermesi ve kullanım süresinin kısa olmasından dolayı birçok hasta tarafından tercih edilen yaygın kullanımı olan bir antibiyotik.

ABD’nin Vanderbilt Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar da bronşit ve sinüzit gibi sık görülen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Zitromax isimli ilacın kalp krizine neden olduğunu ortaya koymuştu.

540 BİN HASTA TAKİP EDİLDİ

14 yıl boyunca birçok farklı antibiyotik kullanan 540 bin hastanın sağlık raporları takip edildi. Buna göre; 5 gün boyunca Zitromax kullanan hastaların 29’u kalbe bağlı hastalıklarla hayatını kaybetti. Bu rakam, diğer antibiyotikleri kullanan veya hiç kullanmayan insanların ölüm oranının iki katı olarak belirlendi.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarlardan kolesterolü temizleyen besinler