Bu besinler mide dostu

Karnabahar yemeğini ‘mide dostu’ bir yemek olarak tanımlayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, "Karnabahar mide asitlerini dengeler" dedi ve midemize faydalı ve zararlı olabilecek besinlerden bahsetti...

02 Mart 2019, Cumartesi 11:37 Son Güncelleme:
A A

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, "Sindirim sistemindeki yararlı bakterilerin (probiyotik) yaşaması ve çoğalması için gereken lif, besinler en fazla tam tahıllar, kuru baklagiller, pırasa, karnabahar, sarımsak, soğan, yeşil yapraklı sebzeler, muz, avokado gibi meyveler, turşu, boza, şıra, sirke ve tarhana gibi fermente ürünler ve kefir, yoğurt gibi fermente süt ürünleridir. Özellikle karnabahar yemeği 'mide dostu' bir yemek olarak örnek verilebilir. Karnabahar mide asitlerini dengeler" dedi.

PATATES SUYU MİDEYE İYİ GELİYOR

PATATES SUYU MİDEYE İYİ GELİYOR

Mideye iyi gelen besinlerin bazen kişiden kişiye farklılık gösterebildiğini söyleyen Örnek, "Patates suyunun mideye yararı ile ilgili yapılan çalışmalar olumlu, fakat herkes için iyi gelir demek için yeterli değildir. Ancak mide-bağırsak hastalıklarını önlemek için bitki çayları en doğal etkiye sahip. Rezene çayı, papatya çayı, meyan kökü ve tıbbi nane çayı en önemliler. Nane çayı reflüsü olanlar için uygun değil" şeklinde konuştu.

AŞIRI SICAK, KAFEİNLİ VE AŞIRI BAHARATLI YİYECEKLER ZARARLI

AŞIRI SICAK, KAFEİNLİ VE AŞIRI BAHARATLI YİYECEKLER ZARARLI


Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocuklukta, hatta bebeklikte, ailede başladığını vurgulayan Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, "Katkı maddeli hazır yiyecekler, aşırı baharatlı-soslu kremalı yiyecekler, kızartmalar, aşırı soğuk-aşırı sıcak yiyecekler, ast oranı yüksek içecekler, aşırı şekerli yiyecekler, aşırı kafenli içecekler mide ve bağırsak sağlığına zarar veren yiyeceklerdir" şeklinde konuştu.

MİDE KANSERİ RİSKİNİ BÖYLE AZALTIN

MİDE KANSERİ RİSKİNİ BÖYLE AZALTIN

Yapılan çalışmalara göre mide kanserini önleyici olarak tek bir besinin kesin olarak bağdaştırılamadığını söyleyen Tuba Örnek, "Çalışmalar şunu gösteriyor ki; mide kanser veya diğer kanserlerden korunmak sağlıklı ve dengeli beslenmekten geçiyor. Sadece sindirim sistemini olumsuz etkileyen yiyeceklerden uzak durduğumuz zaman bile kanser riskini en aza indirgemiş oluyoruz" dedi.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bitkisel beslenmek ne kadar yararlı? Bitki bazlı hamburger sağlıklı mı?