Bu çiçeği koparmanın cezası 73 bin lira

Bursa’da bir ilçeye adını veren Nilüfer çiçekleri, yaz mevsimi ile birlikte açtı. Uluabat Gölü’nde açan Nilüfer çiçekleri her yıl binlerce turisti çekiyor. Sesten bile ürperen nadide çiçekleri görmek için zorlu ve uzun yolculuktan sonra adaya ulaşılırken, koruma altındaki çiçekleri koparmanın cezasının 73 bin lira olduğu açıklandı.

10 Haziran 2020, Çarşamba 11:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Pandemi sonrası turizm sezonunu açan Gölyazı sakinleri, tekne ile misafirlerini Nilüfer çiçeklerini izlemeye götürüyor.

Roma Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapan 2700 yıllık Gölyazı Köyü’nün civarındaki Uluabat Gölü’nde saklı bir güzellik yaşanıyor. Yaz mevsiminde açan Nilüfer çiçekleri tekneciler için gelir kapısı oldu. Her yıl binlerce turisti ağırlayan Gölyazı’na gelenler tekne ile Kız adası civarındaki Nilüfer çiçeklerini görmek için yarım saatlik yolculuk yapıyor. Sazlıkların arasından geçilerek ulaşılan Nilüfer çiçeklerini ürkütmemek için köylüler teknelerini stop ettiriyor.

Gölün ortasında açan nilüfer çiçekleri drone ile görüntülenirken, misafirlerin el sürmesine bile izin verilmiyor. Sadece uzaktan fotoğrafı çekilirken, koruma altında olduğu için Nilüfer çiçeğini koparmanın 73 bin lira cezası bulunuyor.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğayı temizleyen akbabalar