'Bu iddialar neden yalanlanmıyor?'

'Bu iddialar neden yalanlanmıyor?'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Emniyet'in ABD Büyükelçisi yetkililerine brifing verdiği iddiasına tepki gösterdi: Türkiye sömürge ülkesi mi? Hükümet neden yalanlamıyor?

06 Şubat 2012, Pazartesi 10:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD Büyükelçiliği yetkililerine, Türk polisi tarafından brifing verildiği yönündeki haberi değerlendirirken, “Başbakan çıkıp çok net bir açıklama yapmalıdır” dedi. CHP lideri, VATAN’ın soruları üzerine şunları söyledi:

BİLGİSİ VAR MI?:

Bu brifing olayındaki davranış doğruysa Türkiye süratle sömürge ülkesi konumuna geliyor demektir. Başbakan tarafından çok ama çok net bir açıklama yapılması gerekiyor. Bu brifing kimin talimatıyla oldu? Bu brifingten Başbakan’ın bilgisi var mı, yok mu? Eğer yoksa, davayla ilgili brifing vermek nereden, kimden çıktı?

AT PAZARLIKLARI

Bu bilgileri verenler Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısının bağımsız olduğunu, devletinin bağımsız olduğunu bilmiyorlar mı? Bu brifing Washington’daki at pazarlıklarının bir sonucudur. Wikileaks belgelerinin tutarsız olduğunu daha önce Başbakan söylemişti. Başbakan’ın İsviçre’de 8 hesabı olduğu yazıldığında da bu yönde açıklamalar yapılmıştı. Bu konuda ortaya konulduğu iddia edilen bilgilerin doğruluğu tartışılabilir. Ancak ortada bir sonuç var. Türk istihbaratı, Türk polisi, ABD Büyükelçiliği’nde brifing veriyor. Şu ana kadar ‘brifing verilmedi’ diye hiçbir yalanlama gelmedi. Bu vahim bir durumdur.

HANGİ GEREKÇEYLE

Gerçekten böyle bilgilendirmeler oldu mu olmadı, Başbakan’ın çıkıp kamuoyunu bilgilendirmesi lazım. Hangi gerekçeyle bilgilendirmeler yapıldı? Bu bilgilendirmelerin hiçbirisi masum değil. Bir ülke düşünün kendi kamuoyuyla, parlamentosuyla paylaşmadığı bilgileri, ABD istihbaratı ile ABD yetkilileri ile paylaşacak. Eğer Türk kamuoyundan gizlenerek bunlar yapılıyorsa ve kamuoyunun bilmediklerini ABD biliyorsa, ortada çok ciddi bir sorun var demektir. Bu Türkiye’nin itibar meselesidir ve itibar yara almıştır. Çok ilginç. Bu kadar iddia var Başbakan çıkıp bir açıklama dahi yapma gereğini duymuyor. Neymiş nesil dindar mı olsun, dindar olmasın mı...

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Muharrem İnce'den CNN TÜRK'te önemli açıklamalar