Bu şehirleri keşfetmek için sadece 2 gün yeter

Evde kaldığımız şu günlerde, yakın gelecekte normalleşme sürecine gireceğimiz aşikar. Yavaş yavaş normal hayatımıza dönerken, yeni yerler keşfetme isteği de gelebilir aniden. Belki uzun tatiller olmasa da güneşi kaçırmamak, güzel günlerin tadını çıkarmak ya da gurme bir tatil planı için 2 gün yeter. #öncetürkiyeyikeşfet diyen Neredekal.com editörleri de sizler için sadece 2 günde keşfedebileceğiniz İstanbul, Ankara ve İzmir’e yakın, hatta uçakla neredeyse yalnızca 1 saatlik mesafede yer alan 10 harika destinasyonu hazırladı.

07 Mayıs 2020, Perşembe 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Mengen / Bolu

1 – Mengen / Bolu

Bilen bilir Bolu Mengen’in şanının nereden geldiğini. Bilmeyenler içinse biz söyleyelim; aşçılarından Mengenli aşçılar ellerinin lezzeti ile dünya çapında ünlüler. Sizler de İstanbul’dan 3,5 saatlik, Ankara’dan ise sadece 2 saatlik bir araç yolculuğu ile buraya gelebilir, birbirinden leziz yemekleri tadabilir, Mengen’in muhteşem doğasını keşfedebilirsiniz. Üstelik tüm bunlar için sadece 2 gün yeter de artar bile. 

2 – Adana

2 – Adana

Ülkemizde gurme tatilin bir diğer adresi de Adana. Sadece dillere destan Adana kebabı ile değil, şırdanı, ciğeri, Adana böreği ve daha nicesiyle hem yemeğe hem de gezmeye doyamayacağınız bir yer Adana. Hatta gitmeden önce şöyle birkaç gün kendinizi yiyeceğiniz o güzel lezzetlerin heyecanı ile aç bile bırakabilirsiniz. Ama emin olun ki Adana’da kebap yemediyseniz henüz kebap yememiş sayılırsınız.

3 – Şirince / İzmir

3 – Şirince / İzmir

İstanbul ve Ankara’dan uçakla havaalanına indikten sonra sadece 1 saatlik araç yolculuğu ile zamanın adeta akmayı unuttuğu bu muhteşem yere ulaşıyorsunuz. Üzüm bağlarının dillere destan olduğu bu köy eskiden Rumlarla Türklerin bir arada kardeşçe yaşadığı bir köymüş. Mübadele zamanı birçoğu evini yurdunu bırakıp gitmiş. Ama özünü hiç bozmamış Şirince. Sıcakkanlı, misafirperver insanı, leziz yemekleri ve mis gibi doğasıyla Şirince, dinlenmek ve deşarj olmak isteyen misafirlerini bekliyor.  

4 – Gaziantep

4 – Gaziantep

İstanbul, Ankara ve İzmir’den yaklaşık 1 saatlik uçak yolculuğuyla bu harika topraklara ulaşabilirsiniz. Gurme tatil denilince ülkemizde ilk akla gelen yerlerden biri de Gaziantep. Tıpkı Adana gibi kendine has leziz yemekleri, et yemekleri, hamur işleri ve daha nice tadı damağınızda kalacak olan yöresel yemekleri ile misafirlerini bekliyor. Gaziantep sadece mutfağı ile değil Zeugma Antik Kenti ile de misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Geçtiğimiz yıllarda yeniden evine dönen Çingene Kızı Mozaiği’nin devamı için bile bu harika şehri keşfetmeye değer. 

5 – Samsun

5 – Samsun

Son dönemlerde doğa harikası Şahinkaya Kanyonu ile adından sıkça söz ettiren Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin incisi adeta. Dillere destan Bafra pidesi, Çakallı menemeni Samsun’dan ayrılmadan önce mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında geliyor. Ayrıca şehirde keşfedilmeyi bekleyen Kurtuluş Savaşı’nda ayrı bir yere sahip olan Bandırma Gemi Müzesi, Gazi Müzesi, Samsun Kent Müzesi de görmeden ayrılmamanız gereken noktalar arasında yer alıyor. 

6 – Beypazarı / Ankara

6 – Beypazarı / Ankara

Beypazarı kurusu, Beypazarı Soda’sı ve son zamanlarda da gümüş işçiliği ile tüm ülkeye nam salmış olan bir yer burası. Tarihin izinde bir keşif noktası olarak karşımıza çıkan bu şirin ilçe başkent Ankara’ya bağlı. Başkente 100 km, İstanbul’a 360 km uzaklıkta konumlanan Beypazarı’na, İstanbul’dan 4 saatte ister özel aracınızla isterseniz de hızlı tren ile Ankara’ya oradan da 1 saatlik araç yolculuğu ile bu şirin ve tarihi değeri yüksek ilçeye ulaşabilirsiniz.

7 – Bodrum / Muğla

7 – Bodrum / Muğla

Ülkemizin hemen hemen her havaalanından günde 1 kez de olsa uçuşların düzenlendiği bir yer Bodrum. Bembeyaz badanalı, 2 katlı evleri, begonvillerle renklenmiş sokakları, mis gibi havası, tertemiz denizi ve yöresel lezzetleriyle Bodrum yılın dört mevsimi bir başka güzel. Sadece doğası değil tarihi dokusuyla da ziyaretine gelenleri kendini hayran bırakan bir yer. 

8 – Bursa

8 – Bursa

Yeşil Bursa, bir zamanlar koskoca Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış kadim şehir. Maneviyatı ile öne çıkan Yeşil’i, mis gibi doğası ile mest eden Gölyazı’sı, Setbaşı’sı, Çekirge Meydanı, FSM Bulvarı ve daha nice keşfedilesi yeriyle Bursa misafirlerini bekliyor. Bu arada hep gezilecek yerlerinden bahsettik ama pideli köfte, cantık, İskender ve bölgeye özgü birbirinden leziz yöresel yemekleriyle Bursa’ya iki gün sanki yetmeyecek gibi.

9 – Assos / Çanakkale

9 – Assos / Çanakkale

İstanbul’a 400 km ve İzmir’e 250 km mesafede konumlanan Assos, yılın dört mevsimi bir başka güzel. Dünyanın oksijen yönünden en zengin 2. noktası Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Assos, Behramkale’nin antik dönemdeki adı aslında. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Behramkale Köyü’nün sınırları içerisinde yer alan Assos Antik Kenti’nin tapınak alanı, tiyatrosu ve antik liman alanı görülmeye değer kültür hazinelerimizin başında geliyor. 

10 – Gökçeada / Çanakkale

10 – Gökçeada / Çanakkale

Türkiye’nin en batı ucu olan Gökçeada için 2 gün asla yetmez ama yine de dinlenmek ve biraz ada havası solumak için gayet yeterli bir süre. Bahar aylarında ve yazın sıcak günlerinde ada cıvıl cıvıl olur. Sıcakkanlı insanları, balık restoranları, kaderine terk edilmiş tarihi köyleri ile dinlenmek için oldukça ideal rotalardan biri Gökçeada. İzmir’den 5,5 saatlik, İstanbul’dan ise 5 saatlik araba yolculuğu ile adaya ulaşmanız mümkün oluyor. 

Kaynak: https://www.neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Maspalomas kum tepeleri özüne döndü