Bu ünlüler kronik hastalıklara sahip

Onları her ne kadar sahnede, kameralar önünde ışıl ışıl ve sağlıklı görmeye alışık olsak da iç dünyalarında durumlar farklı. Kimi hastalığını kamu önünde paylaşıp kendisi gibi olanlara yardım ediyor kimi ise içinde yaşıyor. İşte kronik hastalığa sahip olan 17 ünlü...

19 Ağustos 2020, Çarşamba 11:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Lady Gaga: Fibromiyalji

Lady Gaga: Fibromiyalji

Dünyaca ünlü şarkıcı Lady Gaga bu rahatsızlığını ilk kez 2017 yılında Netflix'deki bir belgeselde açıklamıştı. Brezilya'daki bir konserini de bu ağrılar yüzünden hastaneye kaldırıldığı için iptal etmek zorunda kalmıştı.

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji, vücutta ağır ağrılara neden olan bir yumuşak doku romatizmasıdır. Genel kas ağrıları kronik bir ağrıya dönüşür. Hastalığa büyük bir yorgunluk, uyku problemleri, depresyon gibi fiziksel ve psikolojik belirtiler eşlik eder. İngiltere Sağlık Kurumunun verilerine göre bu rahatsızlık kadınları erkeklerden 8 kat daha fazla etkiliyor. Bu hastalığın belirgin bir tedavisi bulunmuyor ancak meditasyon, terapi ve yaşam stilini değiştirerek başa çıkmanız mümkün.

Kim Kardashian West: Sedef hastalığı

Kim Kardashian West: Sedef hastalığı

ABD'li şov yıldızı Kim Kardashian bu rahatsızlığını asla saklamayarak, vücudundaki bu lekeleri hayranları ile de paylaşmıştı. Kim kendi internet sitesinde, "Ben her zaman bunların tedavi edilmesi için bir umudum vardı, ama aynı zamanda bunlarla yaşamanın bir yolunu buldum ve benden bir parça oldu" cümlesine yer vermişti.

Sedef hastalığı nedir?

Bir cilt rahatsızlığı olan bu hastalık gümüş rengi kabuğumsu, kırmızı lekelerle tuhaf bir görüntü oluşturuyor.

Gigi Hadid: Haşimato

Gigi Hadid: Haşimato

Ünlü model Gigi Hadid, daha önce hastalığının kilo vermesi için bir mücadele anlamına geldiğini söylemişti. Bu nedenle yaşam stilini değiştiren Hadid, kilo almamak için diyetisyeninin tavsiyelerine uyuyor. Önümüzdeki aylarda anne olacak güzel model, hamileliği süresince de diyetine önem veriyor. Hadid, Elle dergisine 4 yıl önce yaptığı açıklamada, "Metabolizmam bu yıl deli gibi değişti. Bu bir tiroid hastalığı ve ilaç tedavisi uygulayalı 2 yıl oldu. Bu yüzden kilo almaya müsaitim ve defileler için daha fazla kilo vermem gerekiyor" demişti.

Haşimato nedir?

Bu rahatsızlık aynı zamanda kronik lenfositik tiroid olarakta bilinir. Hastalık konsantre olmayı engeller, saç dökülmesine, yorgunluğa, kilo alımına neden olur. Haşimato tiroidi, tiroit bezinin iltihabı hastalıklarının en sık görülen bir çeşididir. Bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir endokrin sistemi hastalığıdır.

Lena Dunham: Endometriozis

Lena Dunham: Endometriozis

Amerikan film yapımcısı ve aktrist Lena Dunham, çok uzun yıllardır bu rahatsızlıktan ötürü çok zor günler geçirdiğini açıklamıştı. "Girls" dizisine imza atan Dunham, İngiliz Cosmopolitan dergisine yaptığı bir açıklamada, "Bu hastalık benim ilişkilerimde büyük rol oynadı. Cinsellik yaşarken yaşadığım acılar, bana kadınlığımı hissettirmedi" diye konuşmuştu. Anne olmasını da engelleyen bu rahatsızlık nedeniyle kendini üzgün hisseden Dunham, "Bu nedenle uzun süreli bir ilişki yaşamadım" diyor.

Endometriozis nedir?

Bu hastalık rahmin vücudun bir diğer bölgesinde genelde yumurtalığın dışında bulunan bir yerdedir. Endometriozis, özellikle genç kadınlarda görülen iyi huylu fakat ağrılı kronik bir hastalık olarak biliniyor. Hastalık, karın alt bölgesinde rahmin dış bölümünde, rahim mukozasına benzer bir doku oluşturmaktadır ve çeşitli organlara yayılmaktadır. Kistler ve yaraların oluşması nedeniyle adet kanamalarına bağlı olarak, ağrılı semptomlar şeklinde kendini göstermektedir.

Sia: Graves hastalığı

Sia: Graves hastalığı

Avustralyalı şarkıcı ve söz yazarı Sia, 2010 yılında Twitter'da yaptığı paylaşımda şöyle demişti: "Ben deli değilim! Graves hastalığım var! Beni altüst ediyor ve sinirlendiriyor! Ama elveda tiroid. Seni radyoaktivite ile öldüreceğim!"

Graves hastalığı nedir?

Graves hastalığı, kilo kaybına, anksiyete ve yorgunluğa neden olan otoimmün bir hastalıktır. Çünkü bağışıklık sistemi tiroide saldırırken, vücut ihtiyaç duyduğundan daha fazla hormon üretmesine neden olur. Bu da titreyen ellere, ısıya duyarlılık, şişmiş boyun, göz ağrısı ve kızarıklık gibi durumlara sebep olabilir.

Nick Jonas: 1. tip diyabet

Nick Jonas: 1. tip diyabet

Jonas kardeşlerden en ünlüsü olan ve birçok kişinin hayran olduğu Nick Jonas'a, henüz 13 yaşındayken 1. tip diyabet teşhisi konulmuştu. Jonas, bunu "Hayatımın en korkunç dönemi" olarak tanımlamıştı.

1. tip diyabet nedir?

Tip 1 diyabet ise; diyabet rahatsızlığına yakalanmış her yüz kişiden 10'unda bulunuyor. Bu kişilerin kan glikoz değerleri çok fazla; ancak hormonları buna gerekli insülini maalesef üretmiyor. Jonas bu nedenle, insülini ayarlamak için buna uygun bir iğneyi yanında taşıyor ve son yıllarda diyabet hastaları için de bir çok yardım etkinliğine katılıyor.

Bella Hadid: Lyme hastalığı

Bella Hadid: Lyme hastalığı

Ünlü modelin annesi Yolanda, 2015 yılında kızının hastalığını duyurmuştu. Model daha sonra Porter dergisine yaptığı bir açıklamada, kötü durumda olduğunu ve altı gün boyunca yataktan çıkmadığını söylemişti.  

Lyme hastalığı nedir?

Bu hastalığa kene ısırığı neden oluyor. Uzmanlar bu hastalığın, "spirochete" adı verilen bir bakterinin neden olduğu söylüyor. Bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Deride, eklemlerde ve sinir sisteminde anormalliklere neden olur. Yine aşırı yorgunluk ve kalp problemleri gibi uzun süreli semptomlar da baş gösterebilir.

Halsey: Endometriozis

Halsey: Endometriozis

Şarkıcı Halsey de bir çok kadın gibi bu rahatsızlıktan kaynaklanan semptomlarla savaşıyor. Bir kaç yıl önce Twitter'da yaptığı bir açıklamada, "Endometriozis hastası olduğumu öğrendim. Benim için en acı tatlı bir andı. Hayatım kararmıştı ve bebek değildim. Başa çıkmalıyım. Yine de öğrenmek çok korkunç oldu" demişti. Şarkıcı bu rahatsızlığı taşıyan hayranlarına da "Yalnız değilsiniz" diye seslenmişti.

Endometriozis nedir?

Bu hastalık rahmin vücudun bir diğer bölgesinde genelde yumurtalığın dışında bulunan bir yerdedir. Endometriozis, özellikle genç kadınlarda görülen iyi huylu fakat ağrılı kronik bir hastalık olarak biliniyor. Hastalık, karın alt bölgesinde rahmin dış bölümünde, rahim mukozasına benzer bir doku oluşturmaktadır ve çeşitli organlara yayılmaktadır. Kistler ve yaraların oluşması nedeniyle adet kanamalarına bağlı olarak, ağrılı semptomlar şeklinde kendini göstermektedir.

Michael J Fox: Parkinson

Michael J Fox: Parkinson

"Geleceğe Dönüş" yıldızı daha çok yaşlıları etkileyen bu hastalığa 1991 yılında henüz 29 yaşındayken yakalandı. Ünlü aktör, birkaç yıl önce Haute Living'e yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Bana bu teşhis 25 yıl önce konuldu. 10 yıl daha çalışabilirsin dediler. Gerekli tedavilerimi yaptırıyorum ve alışverişimi kendim yapabiliyorum."

Parkinson nedir?

Parkinson hastalığına, beyinde dopamin adı verilen beyin hücrelerinin birbirleriyle iletişimini sağlayan maddeyi üreten hücrelerin bozulması neden oluyor. Beyni tahrip ediyor ve hareketlerde yavaşlığa, dinlenirken de titremelere neden oluyor.

Selena Gomez: Lupus

Selena Gomez: Lupus

Selena Gomez, 2015 yılında bu rahatsızlığa yakanlandığını duyurmuştu. Hastalık bağışıklık sistemine bağlı olarak ortaya çıkıyor ve kaşıntı, yorgunluk, acı veriyor. Kaslarda ağrı ve iltihaplanmalara yol açıyor. Gomez bu hastalık nedeniyle kemoterapi tedavisi görmüş ve bir dergiye de yaşadığı acıları anlatmıştı. Hastalık, böbreğini de etkilemiş ve arkadaşı Francia Raisa'nın bir böbreği ona nakledilmişti.

Lupus nedir?

Kelebek hastalığı olarak bilinen Lupus, vücutta birden çok organı etkileyen romatizmal bir hastalıktır. Yüzde kelebek şeklinde lekeler ortaya çıkardığı için bu hastalığa bu isim verilmiştir. 


Selma Blair: MS

Selma Blair: MS

Selma Blair, Ekim 2018 yılında bir Instagram gönderisiyle, bu kronik rahatsızlığa sahip olduğunu duyurmuştu. Blair gönderisinde, "Ben rahatsızım. Bazen düşüyorum. Elimden bir şeyleri düşürüyorum. Hafızam sisli. Beynimin sol tarafı işlevini yitirdi. Ama bununla başa çıkıp, yapabileceğimin en iyisi için çalışıyorum" yazmıştı. Güzel yıldız bu rahatsızlığından ötürü Oscar ödül törenlerine bile katılmıyor.

MS nedir?

Multipl Skleroz ya da kısaca MS hastalığı beyni ve omuriliği etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu durum görme, el ya da ayak hareketleriyle dengeyi etkilemektedir.

Lil Wayne: Epilepsi

Lil Wayne: Epilepsi

Rap yıldızı beyni etkileyen ve baygınlık nöbetlerine neden olan bu kronik hastalığa sahip. Wayne 2013 yılında Power 106 radyosu ile yaptığı söyleşide şunları söylemişti: "İlk, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı, yedinci nöbetim deği. Bir çok nöbet geçirdim ve bununla ilgili bir şey duymak bile istemiyorum." Şarkıcı bazen nöbetleri nedeniyle konserlerini iptal ediyor ya da erteliyor.

Epilepsi nedir?

Epilepsi nöbeti (yada krizi), beyin normal aktivitesinin, sinir hücrelerinde geçici olarak meydana gelen anormal elektriksel aktivite sonucu bozulması ile oluşan klinik bir durumdur. Halk arasında “Sara Hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kendini epileptik nöbetler ile göstermektedir.

Sam Faiers: Crohn hastalığı

Sam Faiers: Crohn hastalığı

"Mummy Diaries" TV programının yıldızı, bu rahatsızlığa yakalandıktan sonra İngiltere'de yayınlanan "Biri Bizi Gözetliyor" yarışmasında fenalaşmıştı. İngiliz dizi yıldızı ve model Sam Faiers, "Bu acı beni ağlatıyor. Özellikle de bir şey yedikten sonra baş gösteriyor. Enerjim bitiyor ve yürüyemez hale geliyorum" demişti.

Crohn hastalığı nedir?

Crohn hastalığı sindirim sistemini etkileyen bir hastalıktır. Genel olarak ince bağırsak ve ince bağırsağın kalın bağırsak ile birleşim bölgelerinin çevresinde görülen iltihabi bir rahatsızlıktır ve kadınlarda görülme oranı daha fazladır. Ağrıya, ishale, kusmaya ve aşırı kilo kaybına neden olur.

Charlie Sheen: HIV

Charlie Sheen: HIV

ABD'li aktör ilk kez HIV testinin pozitif çıktığını Today Show programında açıklamıştı. Sheen, "Bu bir kaç kelimeyle söylenecek zor bir durum ve insanın hayatını etkiliyor. Bu virüsü taşıyan insanlara karalama kampanyası yürütmeyin" demişti. 

HIV nedir?

HIV, bağışıklık sistemindeki hücreleri etkileyen bir hastalıktır ve genelde cinsel yollardan bulaşır. HIV/AIDS olarak bilinen bu hastalıkta bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ağır enfeksiyon rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bu hastalığın tedavisi henüz bulunmamıştır, ancak bazı ilaçlar hastaların normal bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ebru Şallı: Kıyamet kopsa da elinizdeki fidanı dikin