Bugün 20 Mart Dünya Serçe Günü!

Serçeler insanlığın değişimine en iyi uyum sağlayan kuş türlerinden biri. Buna rağmen son yıllarda nüfusları hızla azalıyor. İngiltere, serçelerinin yüzde 68'ini kaybettiğini saptayınca türü korumak için Londra parklarında araştırmalar yapmaya başladı. Hintliler tüm dünyanın ilgisini bu yok oluşa çekebilmek için Dünya Serçe Günü'nü yarattı

20 Mart 2014, Perşembe 11:00
A A

Her yıl 20 Mart tarihinde tüm dünya bu küçük canlılar için harekete geçiyor. Ülkemizde ise Doğa Derneği son 3 yıldır doğa gönüllülerinin desteğiyle Dünya Serçe Günü kapsamında etkinlikler düzenliyor.

Baharının gelişini müjdeleyen pek çok işaret sayabiliriz: Doğa yeşerir, çiçekler açar, kelebekler uçmaya, kuşlar ötmeye başlar; ama büyük beton şehirlere sıkıştırdığımız hayatlarımızın içinde çoğumuz bu işaretleri yakalayamaz ve baharı kaçırır. Oysa serçeler koca binaların yanındaki küçük çalıların içinden ya da pencerenizin önünden öter ve sanki kapıdaki baharı insanlara duyurmaya çabalar.

Küçük dostlarımız serçeler, giderek doğadan uzaklaşan düşünce ve yaşam biçimimiz nedeniyle her geçen gün azalıyor, ki Türkiye’deki serçe sayıları dünyanın birçok yerinde olduğu gibi düşüyor.

Doğa Derneği son 3 yıldır, serçelerin yok oluşuna dikkat çekmek amacıyla Dünya Serçe Günü kapsamında etkinlikler düzenlemekte. Geçen yıl pek çok doğa gönüllüsü serçeleri sayarak ve sayım sonuçlarını, mesajlarını Doğa Derneği’ne ileterek serçeler için düzenlenen bu güne destek verdiler. Doğa Derneği bu yıl da 20 Mart’ta tüm doğa gönüllülerini serçeleri birlikte saymaya ve Türkiye’nin kuş gözlem verilerinin toplandığı Kuşbank veritabanına (http://kusbank.org) üye olarak serçe kayıtlarını burada toplamaya davet ediyor.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz “Dünya Serçe Günü, doğanın uyarılarını bize dostlarımız serçeler aracılığı ile iletme günüdür. Bugünkü yaşam biçimimiz serçeler ile birlikte tüm doğanın hızla yok oluşuna neden oluyor. Bu küçük dostlarımızın çağrısına bir an önce kulak vermek ve hayatlarımızdan çıkıp gitmelerinin önüne geçmek zorundayız” dedi.
 
Uzman Eşliğinde Parkta Serçe Gözlem Etkinliği

Yer: İstanbul Fındıklı Parkı

Tarih: 20.Mart.2014

Saat: 16.00
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.