Bulaşık yıkamanın püf noktaları

Artık çoğumuzun evinde bulaşık makinesi var ancak bir yandan el bulaşık yıkamaya da devam ediyoruz. Özelikle kalabalık evlerde ve misafir geldiğinde kabusa dönüşen bulaşıklar için birkaç püf noktası ve işinizi kolaylaştıracak öneriler işte burada!

01 Haziran 2019, Cumartesi 12:14
A A

Önce ilk hazırlık: Evyenin içini boş bırakın. Kirlileri evyenin içine değil yanına dizin. Önceden ıslatılması gereken bulaşıklar dışında hiçbir şeyi su içinde bekletmenize de gerek yok. Evyenin boş olması bulaşığa başlamanızı ve işinizi çabuk bitirmenizi kolaylaştırır.

 

Bulaşık deterjanlarının çoğunun limonlu olması şaşırtıcı değil. Çünkü limon bulaşık yıkayanların en büyük yardımcılarından. Bir limonu ortadan ikiye kesip kesme tahtası, paslı bıçaklar ya da aralarına parçalar sıkışmış peynir rendesi gibi yıkaması zor mutfak eşyalarını temizlemekte kullanabilirsiniz.

 

Limon kadar etkili bir yardımcı da patatestir. Özellikle döküm tencereler ve tavalarınız paslandığı takdirde temizlemek için patates kullanabilirsiniz. İkiye böldüğünüz patatesi deterjana ya da karbonata batırın ve paslı bölgeye sürün. Patatesin yüzeyi kayganlaştığında ince bir dilim kesip aynı işlemi tekrarlayın. Pas bir süre sonra tamamen yok olacak.

Bulaşıkları kategorilerine ayırıp yıkayın. Önce büyük bıçaklar, ardından bardaklar, çatal kaşıklar, tabaklar ve tencereler sıralamasıyla gidin.

Böylece yıkadıklarınızı hem kurutma teline daha rahat yerleştirebilir hem de temizden kirliye gittiğiniz için bulaşık suyunuzu daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Dibi tutan tencereleri temizlemek için kolunuzu çok fazla yormak yerine tencereyi biraz ısıtmayı deneyin. Elektrikli ocağın üzerine tencereyi yerleştirin. İçine biraz karbonatlı su koyup altını hafifçe açın. Isının ve asidin temizleme işini sizin yerinize yapmasını bekleyin.

 

Gümüşlerinizi parlatmak için alüminyum folyolardan yararlanın. Bunu cam bir tepsinin dibini folyoyla kaplayarak yapabileceğiniz gibi doğrudan folyo tepsilerden de faydalanabilirsiniz. Tepsinin dibine tuz ve karbonat koyup sıcak su ekleyin. Gümüşlerinizi bu karışıma batırdığınızda birkaç dakika içinde pırıl pırıl olacaklar.

 

Krem yüzey temizleyici ve naylon bir poşet de bulaşık yıkarken çok işinize yarayabilir. Tek yapmanız gereken buruşturup top haline getirdiğiniz poşetin üzerine biraz yüzey temizleyici döküp tencerelerinizi ya da çaydanlıklarınızı hafifçe ovalamak. İlk günkü gibi pırıl pırıl olduklarını görmek sizi şaşırtacak.

 

Karbonatın işe yarayacağı bir diğer alan da fincanların dibinde kalan kahve lekelerinin temizlenmesi. Fincanların dibine biraz karbonat döküp üzerine birkaç damla su ekleyerek macun kıvamı elde edin. Bu macunu kullanarak fincanların dibini ovalayın. Ardından durulayın. Fincanlarınız tertemiz olacak.

 

Tuz da çok etkili ve nazik bir temizleyicidir. Tencerelerin, tavaların dibindeki yanık yemekleri önce bir spatulayla kazıyıp ardından tuzla ovarsanız çizilmeden tertemiz olurlar.

 

 

Tencerelerinizi ovalamak için içinde patates, soğan ya da limon satılan plastik fileleri kullanın. Bu filelerin içine bir parça sünger yerleştirip ağzını sıkıca bağladığınızda çok pratik bir ovalama süngeri elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

Plastik kaplardaki lekeleri temizlemek için sirkeden faydalanın. Kabın yarısına kadar su doldurup üzerini beyaz sirkeyle tamamlayın. En az yarım saat bekletin. Eğer hedeflediğiniz sonucu alamazsanız kabın içine karbonat döküp yumuşak bir bezle hafifçe ovalayarak da temizleyebilirsiniz.


 Hürriyet / LEZİZ

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Sadece Bursa'da üretiliyor, çok hafif ve lezzetli...