Bülent Arınç'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı

08 Haziran 2015, Pazartesi 12:05
A A
Bülent Arınç'dan önemli açıklamalar

Arınç'ın sözlerinden bazı satır başları şunlar:

"Bülent Arınç olarak hissiyatımı ifade edeyim. 14 yıldır Ak Parti’de hep zaferler gördüm. Dün akşam itibarıyla da aktif siyasete veda etmiştim Veda günümde de büyük bir zafer görmek isterdim. Maalesef sonuç böyle olmadı. Aldığımız sonuç ortadadır. Üzgün olduğumu söylemek istiyorum. Hdp açısından başarılı olduğunu söylemeliyim. CHP ve MHP başarılı değildir. MHP oyunu yüzde 17 bile yapamamıştır.

Ve ancak HDP’nin çıkarabildiği kadar milletvekili çıkarabilmişlerdir. CHP başarılı değildir. 25 olan oyunu 28 dahi yapamamışlardır. Ancak her iki partinin genel başkanlarının parti sözcülerinin açıklamalarına bakıldığında bu seçimden memnun oldukları görülmektedir bu bir çelişkidir.

AK Parti en çok oyu almıştır ancak biz iktidarlara alıştık. Dürüst değerlendirme yapmak gerekir. Ancak yiğit düştüğü yerden kalkar. AK Parti’nin yeniden iktidar olma şansının çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bu seçimde Ak Parit’yi engellemek için HDP kullanılmıştır. CHP oylarıyla HDP’nin barajı geçmesi sağlanmıştır. MHP sesini çıkarmamış ve hatta maddi yardımda bulunmuştur.

HDP Ak parti iktidarını yıkmak için bir koç başı gibi kullanılmıştır. Benim önerim bu çok iyi anlaşan üç partinin koalisyon kurmasıdır. Çözüm süreci masada bekliyor. Silahların bırakılması konusunda acil bir karar verilmesi gerekebilir. AK Parti kendine ihtiyaç duyulduğunda bunu rahatlıkla karşılayabilir. Siyasette kapı kapatılmaz. Kapı kapatan parti basit ve korkak siyasetçidir. Bizler de insanız hata ve kusur işlemiş olabilir. Biz de bu hataları görerek tekrar ayaklarımız üzerine kalkmamız gerekmektedir.

'ERKEN SEÇİM OLURSA ADAY OLACAK MISINIZ? '

Bunlar şahsi sorular. Benimle ilgili konular. Biz aktif siyasete veda ederken, 3 dönem kuralını bilerek aday olduk, bundan da memnunuz ama böyle bir sonuç beklemiyorduk. Bu milletvekili sayımızın 250’ler civarında olması bu dersten fazlasıyla nasiplendiğimizi gösteriyor. Aday olur musunuz tartışması bugünün tartışması değil. İnşallah önümüzü bir görelim AK Parti içinde ne yapmamız gerektiğine karar veririz.

GÖKÇEK İLE İLGİLİ TARTIŞMALAR

Evet bugün 8 haziran bugün itibarıyla “şunları şunları açıklayacağım” diye bir sözüm olmadı. 8 Haziran’dan sonra çok şeyler açıklayabileceğimizi söylemiştim. Ama bugün 8 Haziran… 8 Haziran sonrası değil."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.