Bulgaristan'da seçimleri Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi önde götürüyor

Bulgaristan genel seçimlerini, eski Başbakan Boyko Borisov'un liderliğindeki merkez sağ Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi önde tamamladı

26 Mart 2017, Pazar 20:16
A A
Bulgaristan'da seçimleri Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) Partisi önde götürüyor
Bulgaristan’da dün yapılan erken seçimler öncesi Türk kökenli seçmenlere yönelik engeller yeni bir boyuta ulaştı.

Radikal Bulgar milliyetçilerinin, oy kullanmak için Bulgaristan’a dönüş yapan Türklere sınır kapılarında tepki göstermesinin ardından dün de Türkiye’de oy kullanan Bulgar vatandaşı Türklere sandık başında görevlilere sorun çıkardı.

Daha önce Bulgaristan seçimleri için 140’tan fazla sandık kurulan Türkiye’de Bulgar Merkez Seçim Kurulu bu kez sandık sayısını 35’e düşürdü. Bunun sonucunda oy verme merkezleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Bulgar radikal milliyetçi grupların engellemelerine rağmen Türkiye’den yaklaşık 10 bin çifte vatandaşın Bulgaristan’a oy vermek için gittiği belirtildi.

Türk seçmenlerin bazıları sandık başlarına gittiklerinde isimlerinin seçmen listelerinden silindiğini gördü.

KİRİL ALFABESİ ŞARTI


Türk kökenli Bulgar vatandaşlarının oy kullanmasını zorlaştıran bir başka husus da Bulgaristan Merkez Seçim Kurulu’nun Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışında oy kullanacak seçmenlere getirdiği Kiril alfabesiyle taahhütname doldurması şartı oldu. Bulgaristan’daki iki Türk partisinden biri olan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) Partisi’nin Genel Başkanı Lütvi Mestan, oyunu başkent Sofya’da kullandı.
 

İKİ TÜRK PARTİSİ YARIŞTI


Seçimde Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü için Demokratlar (DOST) ile Haklar ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partileri yarıştı. HÖH parlamentoda 33 vekil sahip. Rusya ile Türkiye arasında Rus uçağının düşürülmesi krizi döneminde HÖH Başkanı olan Lütvi Mestan, “Türk hükümetine aşırı yakın tutum” izlediği gerekçesiyle partisi tarafından görevden alınmıştı. Mestan (56), sonrasında DOST partisini kurmuştu.
 

AB-RUSYA ÇEKİŞMESİ


SON kamuoyu araştırmaları, seçim yarışının eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki Batı yanlısı merkez sağ çizgideki ‘Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar’ (GERB) ile Rusya’ya sıcak mesajlar veren Kornelia Ninova liderliğindeki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) arasında geçeceğine işaret ediyordu. Her iki partinin de yüzde 30 civarında oy alabileceği belirtiliyordu. Sandıktan tek başına iktidar çıkması beklenmiyor. 
 

SEÇİMDEN NOTLAR


- Seçimde, 240 üyeli meclis için 13 parti ve 9 ittifak yarıştı. Yüzde 4’lük seçim barajı var. 

- Nüfusu 7 milyon olan Bulgaristan’da 700 bin Türk yaşıyor. Türkiye’de de Bulgar pasaportlu 200 bin Türk bulunuyor.

- Borisov’un azınlık hükümeti, geçen kasımda cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklediği aday kaybedince istifa etmişti. Ülkede seçim hükümeti kurulmuştu.
 

BULGARİSTAN'DAN İLK SONUÇLAR GELDİ


Anketlere göre, GERB partisi oyların yüzde 33'ünü alırken, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) yüzde 29 aldı. Siyasi gözlemciler, resmi sonuçların açıklanmasından sonra da iki parti arasındaki oy farkının büyük olmasını beklemediklerini belirterek, GERB'in başına hükümet kurmak için yeterli çoğunluğu elde demeyeceğini kaydediyor.

Bulgaristan'da 240 sandalyelik parlamentoda bir partinin tek başına hükümet kurabilmesi için 121 milletvekili çıkarması gerekiyor. Yürürlükte olan Seçim Yasası'na göre 31 seçim bölgesinden oluşan ülkede, nüfus oranına göre her bölgenin milletvekili sayısı da farklı oluyor.

Bulgaristan'da dün gerçekleştirilen erken genel seçimlerde sandık çıkış anketlerine göre, eski Başbakan Boyko Borisov'un merkez sağ çizgideki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar Partisi (GERB) önde görünüyor.

Parlamentoya milletvekili göndermek için yüzde 4 barajını aşması gereken siyasi partiler, mecliste grup oluşturabilmek için ise en az 10 milletvekiline sahip olması gerekiyor.

Sıradaki haber yükleniyor...