Bulgaristan tazminattan çark etti

Bulgaristan tazminattan çark etti

'Göçmenler için Türkiye'den 20 milyar dolar isteyeceğiz' diyen Bulgaristan çark etti

06 Ocak 2010, Çarşamba 14:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bulgaristan, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, 1913 yılından sonra Bulgaristan’a göç eden Bulgarların Türkiye’deki mal varlıkları karşılığı Türkiye’den 20 milyar dolar tazminat isteneceğini söylemiş ve bu sorunun çözümünün Türkiye’nin AB üyeliği için ön şartlardan biri olacağını ifade etmişti. 

BULGARİSTAN TÜRKİYE'DEN TAZMİNAT İSTİYOR
Türkilye'de büyük tepki toplayan bu haberlerin ardından, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Marin Raykov, bugün yaptığı açıklamada Bulgaristan ile Türkiye arasında ciddi politik sorun bulunmadığını belirterek, "Sadece çözülememiş bazı konular var. Bunlar da diyalog yoluyla halledilecek meselelerdir" dedi. 

'SON YILLARIN EN İYİ DÖNEMİNDEYİZ'
Raykov, 1913 yılından sonra Türkiye’den Bulgaristan’a göç eden Bulgarların Türkiye’de kalan mal varlığına ilişkin meselenin iki ülke arasında çözüme kavuşturulmamış konulardan biri olduğunu söyledi. Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunun son yılların en iyi seviyesinde olduğunu belirten Raykov, ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi için iki tarafta da gerekli iradenin bulunduğunu bildirdi. 

'AB İÇİN ÖNŞERT OLARAK GÖRMÜYORUZ'
Trakya göçmenlerinin tazminat konusunun çözümünü Türkiye’nin AB üyeliği için bir ön şart olarak görmediklerini ifade eden Raykov şöyle konuştu: "Bizim resmi tutumumuz, AB’nin genişleme süreci ile Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde çözülmemiş konular arasında doğrudan alaka olmadığı yönündedir. Bulgaristan, Türkiye’deki reform çalışmalarını, AB’nin Brüksel-Ankara diyaloğuna ilişkin tüm kararlarını desteklemektedir ve desteklemeye devam edecektir." 

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Aşı çalışmalarında ikinci gönüllüde de yan etki görüldü