Bulgur kilo aldırır mı? Bulgurun kalorisi ve besin değerleri

Lezzetiyle ünlü olmasının yanı sıra zengin besleyici özellikleriyle dikkat çeken bulgur pilavı kilo aldırır mı? Mercimekli, sebzeli ya da sade tarifleriyle yapılan bulgurun kalorisi ve besin değerleri nelerdir? / ÖZEL

28 Ekim 2021, Perşembe 18:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
BULGUR KİLO ALDIRIR MI?

BULGUR KİLO ALDIRIR MI?

Bu besleyici tahıl tanesi sofraların vazgeçilmezidir. Pilavının yanı sıra çorbalarda köftelerde hatta salatalarda bile bol bol kullanılır. Bu güçlü taneler içinde çeşitli potansiyel sağlık yararları ile birlikte gelir. Peki bulgur kilo yapar mı? Bunun için önce bulgurun kaç kalori olduğuna bakalım ve sonra yediğiniz miktara göz atalım.

BULGUR BESİN DEĞERLERİ

BULGUR BESİN DEĞERLERİ

Bulgur özellikle iyi bir manganez , magnezyum ve demir kaynağıdır ve ayrıca kahverengi pirinç veya kinoa gibi diğer karşılaştırılabilir tam tahıllardan biraz daha düşük kalorilidir 

  • Karbonhidrat: 34 gram
  • Protein: 6 gram
  • Yağ: 0 gram
  • Lif: 8 gram
  • Folat: günlük ihtiyacın %8'i
  • B6 Vitamini:  günlük ihtiyacın%8'i
  • Niasin:  günlük ihtiyacın %9'u
  • Manganez:  günlük ihtiyacın %55'i
  • Magnezyum: günlük ihtiyacın %15'i
  • Demir:günlük ihtiyacın %10'u


BULGUR KAÇ KALORİ?

BULGUR KAÇ KALORİ?

Bulgur, kuru, kırık buğdaydan yapılan yenilebilir bir tahıl tanesidir

Bulgur, tam tahıl olarak kabul edilir, yani rüşeym, endosperm ve kepek dahil olmak üzere tüm buğday çekirdeği yenilir.

Bulgur kaç kaloridir? 1 su bardağı (182 gram) porsiyon pişmiş bulgur yaklaşık 151 kaloridir.

Bir kase tarhana çorbasının yaklaşık 120 kalori olduğunu düşünürsek aslında bir kase bulgur çok fazla kaloriye sahip değildir. Ancak içine konan yağ, domates, nohut, mercimek gibi malzemeler bulgur pilavının kalorisini iki katı kadar arttırabilir.

Bulgur, çeşitli vitamin ve minerallerin yanı sıra önemli miktarda lif içerir . Aslında, tek bir porsiyon bulgur günlük lif ihtiyacının %30'undan fazlasını sağlar. Bu nedenle ölçülü yenilen bulgur kilo yapmaz.


MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI KİLO ALDIRIR MI?

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI KİLO ALDIRIR MI?

Bununla birlikte bulgur pilavı genellikle tereyağı ile yapılır ve içerisine mercimek nohut hatta bazen patates bile konur. Salça ya da domatesle yapılabilir. Bunlar bulgurun pilav olarak yendiğinde kalorisini yükselten şeylerdir.

100 gram nohut 180 kaloridir ancak bir tabakta yaklaşık 20-30 gr nohut bulunur. Porsiyonunuz başına nohutlar için 50-60 kalori eklemeniz gerekebilir.

Mercimekli bulgur pilavında ise eklenen mercimek kadar kalori eklemek gerekir ancak bu mercimek nohuttan çok daha az kaloriye sahiptir. 100 gram mercimek yaklaşık 120 kaloridir.

Bir kase az yağlı mercimekli bulgur pilavı yediğinizde yaklaşık 200-250 kalori alırsınız. Bu size sağlıklı lifler içinde kaynaklık yapar. Her gün 1 kase pilav yediğinizde diğer öğünleriniz de sağlıklı ve normalse mercimekli bulgurdan kaynaklı kilo almazsınız.

BULGUR PİLAVI KİLO YAPAR MI? UZMANLAR NE DİYOR?

BULGUR PİLAVI KİLO YAPAR MI? UZMANLAR NE DİYOR?

Canan Karatay, kendi beslenmesi sorulduğunda, günlük karbonhidrat ihtiyacını gidermek için buğday ve baklagillerin yanı sıra köfte, dolma ve pilav olarak bulgur tükettiğini belirtiyor.

Canan Karatay'la günde 2-3 kaşık bulgur pilavı yemenin protein ve lif ihtiyacının karşılayabildiğini söylüyor.

"Abartıya kaçmadan tüketin. Aç kalarak kilo vermek mümkün değil, sağlıklı proteinler, sağlıklı yağlar ve sağlıklı karbonhidratlar her gün dengeli olarak alınmalı."Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kilo takibi için ne zaman tartılmalıyım? Tartılmak ve ölçü almak için en doğru zaman!