Bunlar gerçek mi şehir efsanesi mi?

Bazı hikayeler vardır insanın inanası gelmez.... Acaba efsane mi, masal mı yoksa gerçek mi diye düşünürsünüz. Belki yüzlerce yıl öncesinden günümüze ulaşmıştır nesilden nesile anlatılarak. Bunların hangisi doğru, hangisi birilerinin uydurması? İşte onlardan bazıları...

10 Mart 2018, Cumartesi 21:06 Son Güncelleme:
A A
Haliç’in dibi altınlarla dolu

Haliç’in dibi altınlarla dolu

Posta.com.tr Zamanında Fatih İstanbul’u fethettiğinde, Bizanslılar ‘Türko’lara yedireceğime denize atarım daha iyi’ diyerek bütün altınlarını Haliç’e atmışlar. Osmanlı’dan kaçmaya çalışan İmparator Jüstinyen’in gemisi de Haliç’ten çıkamadan batırılmış. Bizans Sarayı’nın bütün hazineleri denizin dibini boylamış. Yine Osmanlı zamanında seferden dönen birkaç kalyon da getirdikleri ganimetleri boşaltamadan batmışlar Haliç’te. Altınların akibeti ise hala meçhul...

Yerebatan’dan Kınalıada’ya tünel

Yerebatan’dan Kınalıada’ya tünel

Efsaneye göre, İstanbul’un altı birbirine bağlı tünellerle kaplıymış. Hatta bu dehlizlerden birine Yerebatan Sarayı’nın gizli bir yerinden de giriliyomuş. Denizin dibinden devam eden tünel Üsküdar’a oradan da Kınalıada’ya kadar gidiyormuş.

James Dean ve lanetli Porsche’si

James Dean ve lanetli Porsche’si

Efsane oyuncu James Dean 1955’in 30 Eylül’ünde Porsche Spyder marka arabasıyla yaptığı bir kaza sonrasında hayatını kaybetti. Efsaneye göre Dean’in Porsche’si kazadan sonra bir hurdacıya satılmış. Hurdacı sergilediği arabayı meraklılara 25 cent’e gösteriyormuş. Bir süre sonra halkın ilgisi azalınca da arabayı satmış. Parçalayıp satmak üzere Porsche’yi satın alan George Barris ‘bu parça James Dean’in arabasından’ diyerek satıyormuş. Parçalardan birini satın alan Dr. Troy Mc Henry feci bir trafik kazasında ölmüş. Arabanın başka bir parçasını alan kişi aracında ölü bulunmuş. Son kurban ise Posche’nin iskeletinin sergilenmesi için Salinas’a götüren bir kamyon şoförü olmuş. Onun da kamyonu yoldan çıkıp uçuruma sürüklenmiş ve feci bir şekilde can vermiş.

Versailles Sarayı’nın hiç tuvaleti yok

Versailles Sarayı’nın hiç tuvaleti yok

Oysa Paris yakınlarındaki Versailles Sarayı’nın bahçesinde tuvalet vardı. Tuvaletler delikli lazımlık gibi, sonradan boşaltılması gereken sandalyelerdi. Kral ve kraliçenin bu işlem için odaları farklıydı.

Londra’da taksi şoförü olmak işkence gibi

Londra’da taksi şoförü olmak işkence gibi

Londra’da taksi şoförü olmak isteyenler bir yıl boyunca kentin sokaklarında bisikletleriyle dolaşmak zorundaymış. Daha sonra uzmanlar tarafından sınava alınan şoför adaylarına ‘Freedom Street’in köşesindeki ayakkabı mağazasının adı ne?, Judgement Street’te kaç tane sokak lambası var?’ gibi inanılmaz sorular sorulurmuş

Ayakkabı cam değilmiş

Ayakkabı cam değilmiş

Külkedisi masalının orijinalinde kızın ayakkabısı camdan değil tahtadanmış ama Fransızca’dan İngilizce’ye ilk kez çevrilirken yanlışlıkla cam diye çevrilince öyle kalmış ve bütün dünyaya da öyle yayılmış.

Dil izi her insan için benzersiz

Dil izi her insan için benzersiz

Dil izi, parmak izinden daha benzersiz ve hata oranı en düşük insan ayırma yöntemidir. Orayı burayı yalamak sağlıksız ve yakışıksız bir şey olmasaydı parmak izi yerine dil izi kullanılabilirdi.

Cep telefonu arabanın kilitli kapısını açabilir

Cep telefonu arabanın kilitli kapısını açabilir

Uzaktan kumandayla kilitlenen aracınızın anahtarını içinde unuttunuz. Yedek anahtarınıza ulaşabilen birini cep telefonuyla arayıp anahtarı telefona tutarak açma kapama düğmesine basmasını isteyin. Bu arada siz de cep telefonunuzu kilide yakın tutarsanız kapı açılır. Eğer kumandanın sinyalleri ses temelli olsaydı evet bu doğru olabilirdi. Ancak telefona gelen sinyal ses sinyaline dönüşerek çözüldüğü için bunun araç kilidine etki etmesi mümkün değil!

Cep telefonunu benzin istasyonunda kullanmayın

Cep telefonunu benzin istasyonunda kullanmayın

Birçok yerde ‘Cep telefonunuzu kapatınız’ uyarısı dikkatinizi çekmiştir. Bu yerlerden biri de benzin istasyonları. Cep telefonlarının sinyalleri benzin istasyonundaki tankerlerin patlamasına neden olabiliyor.

Kulaklıklar bakteri üretiyor

Kulaklıklar bakteri üretiyor

Kulaklıkla yüksek seste müzik dinlemenin zararlı olduğunu bilmeyen yok. Ancak kulaklığın zararı bununla bitmiyor. Yapılan bir araştırmaya göre bir saat kulaklık kullanıldığında kulaktaki bakteri miktarı yüzde 11 oranında artıyor.

Fenerbahçe gol yemeden şampiyon oldu

Fenerbahçe gol yemeden şampiyon oldu

Fenerbahçe, 1922-1923 sezonunda Türk futbolunda eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza attı. Fenerbahçe, Galatasaray, Altınordu, Süleymaniye, Anadolu, Vefa Hilal ve Darüşşafaka olarak sekiz kulüp arasında iki devreli oynanan ligde hiç gol yemedi. 12 maçın 11’ini galip bitiren Fenerbahçe hiç gol yemeyerek şampiyon olup bir dünya rekoru kırdı.

Kefenden kavuk

Kefenden kavuk

Osmanlı sultanlarının ve bazı alimlerin başlarındaki kavuklar aynı zamanda kefenleriydi... İçi boş olan kavuklar metrelerce kumaşın çevrelenmesinden oluşuyordu. Sultan ya da alim başında taşıdığı kefeniyle sık sık ölümü hatırlayıp ona göre karar verirdi. Öldüklerinde de hemen başlarındaki kefenle defnedilirlerdi.

 Haşhaşlı ekmek uyuşturucu testini pozitif yapar

Haşhaşlı ekmek uyuşturucu testini pozitif yapar

Haşhaşlı ekmek veya çörek yemek idrar testinin sonucunda kanda uyuşturucu varmış gibi gösterebilir. Ancak bu eski sistemle çalışan laboratuarlar için geçerli. Modern ölçümlerdeki hassaslık bu riski ortadan kaldırıyor.

Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği en uzun süre 28 gündür

Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği en uzun süre 28 gündür

Bir insanın normal şartlarda susuz yaşayabileceği gün sayısı en fazla altıdır. Su içip yemek yemeden yaşayabileceği süre ise 4-6 haftadır. Obez kişiler için bu süre 25 haftaya kadar çıkabiliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.