Burçlara ve astrolojiye inananlar daha narsist ve daha az zeki! Bilim insanları açıkladı...

İsveç'te yer alan Lund Üniversitesi'nden psikologlar astrolojiye olan inançları ve kişilik profilleri hakkında 250'den fazla kişiyle anket yaptı. Astrolojiye güçlü bir şekilde inananlar narsizmde yüksek puanlar alırken zeka testlerinde daha düşük puanlar aldılar. Bilim insanları, astrolojinin kişilerdeki "büyüklenme" duygusunu güçlendirdiğini ve bunun narsistik kişilik özelliğini desteklediğini söyledi.

25 Kasım 2021, Perşembe 13:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İsveç’te yapılan ve bilimsel dergide yayımlanan “Personality and Individual Differences” (Kişilik ve Bireysel Farklılıklar) adlı çalışmada araştırmacılar makalelerinde "Bilimsel olarak desteklenmemesine rağmen astrolojinin popülaritesi artıyor. Gök cisimlerinin konumlarını ve hareketlerini, insan davranışını etkilediklerine inanarak, incelemeye yönelik bu eski uygulamanın neden bir canlanma geçirdiği açık değil” diye yazdı.

Araştırma astrolojiye ve burçlara inanan kişilerin daha narsist ve daha az zeki olma eğiliminde olduğunu ortaya çıkardı.

İsveç'te yer alan Lund Üniversitesi'nden psikologlar astrolojinin kişilerdeki "büyüklenme" duygusunu güçlendirdiğini ve bunun narsistik kişilik özelliğini desteklediğini söyledi.

Psikolog Petri Kajonius ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma, bilimsel gerçeklere dayanmayan bu tür inançların, şu anda olduğu gibi Covid-19 pandemisi ve ekonomik yoklukların hüküm sürdüğü kriz zamanlarında ön plana çıktığını ve bu durumun eleştirel düşünme yeteneğini körelltiğini açıkladı.

Diğer taraftan Dr Kajonius ve meslektaşları, astrolojiye olan inancın herhangi bir kişilik özelliği ile ilişkili olup olmadığını görmek istediler. Sosyal medya aracılığıyla 264 gönüllüyü araştırmaya dahil ettiler ve onlara çeşitli anketler yaptılar. 

İlk araştırmada her katılımcının astronomiye ne ölçüde inandığını ve bu tür bilgilerin bilimsel araştırmalarla desteklenip desteklenmediğini anlayıp anlamadıkları ölçüldü.

Ardından katılımcıların zeka düzeyleri ve narsistik özelliklerini ortaya çıkaracak sorular soruldu ve genel kişilik değerlendirmeleri yapıldı.

Çalışmanın sonuçlarına göre narsizm ne kadar yüksekse astrolojiye inaç o kadar yüksek.

Narsizm ve astroloji inancı arasındaki ilişkinin nedenleri araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını kabul eden bilim insanları, bulgularını açıklayabilecek birkaç hipotezi de ortaya koydu: 

Araştırmacıların hipotezine göre “Astroloji ile ilgili tahminler ve burçlar olumlu bir çerçeveye sahip olma eğiliminde. Bu da insanların büyüklenme duygularını güçlendiriyor. Bu nedenle astroloji narsistlere daha da çekici gelebilir.”

Bir diğer yandan narsistik özelliklerin, astrolojinin bilim tarafından desteklendiği inancıyla ilişkili olduğunu ve bunun da narsistlerin genellikle gerçeğe daha dirençli olabileceğine dair bir durumu gösterdiğini belirttiler.

Bir diğer sonuç ise zeka ile astroloji inancı ile ilişkiyi ortaya koydu.

İsveç'te yer alan Lund Üniversitesi'nden psikologlar'ın yaptığı araştırma sonuçlarına göre zeka seviyesi ne kadar yüksekse, astroloji ve burçlara olan inanç o kadar azalıyor.

Daha önceden yapılan araştırmalar insanların kişisel kriz zamanlarında astrolojiye ağırlık verme olasılıklarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşmıştı.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanlarına göre bu gerçek, astrolojinin popülaritesinin günümüzde neden yükselişte göründüğünü açıklayabilir.

Çalışmanın yazarlarının yaptığı açıklamaya göre küresel ısınma, ekonomik krizler ve Covid-19 salgını gibi çeşitli stres faktörleriyle iç içe yaşadığımız bu dönemde astrolojiyi benimsemek masum görünse de, astroloji inancı önyargıları destekliyor ve eleştirme kabiliyetini azaltıyor.

Araştırmacılar ayrıca, astrolojiye olan inancın komplo teorilerine olan inançla olduğu kadar diğer birçok sahte bilime olan inançla da bağlantılı olduğunu düşünüyor ve "bu tür inançların o kadar da zararsız olmayabileceğini" ifade ediyorlar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Balık burcuna asla söylenmemesi gereken 7 şey