Burdur Cezaevi operasyonuna ceza

Burdur Cezaevi operasyonuna ceza

AİHM, 11 yıl önce Burdur Cezaevi'nde düzenlenen operasyon nedeniyle Türkiye'yi haksız buldu. 24 kişi 20'şer bin Euro ödenmesini isteyen mahkeme, kolu kopan Veli Saçılık ile ilgili kararı sonra açıklayacak

05 Temmuz 2011, Salı 19:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 5 Temmuz 2000'de Burdur Cezaevi'nde meydana gelen olaylarla ilgili kararını verdi.

Kolunu kaybeden Veli Saçılık ve 24 kişinin başvurusunu değerlendiren mahkeme, Türkiye'nin ''Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin kötü muamelenin yasaklanması ve etkili soruşturma hakkıyla ilgili 3. maddesini ihlal ettiğine'' hükmetti.

AİHM, başvuru sahibi 24 kişiye 20'şer bin Euro tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Bu miktar, mahkeme masraflarıyla birlikte toplam 21 bin Euro’yu buluyor.

AİHM, Veli Saçılık'ın başvurusuyla ilgili kararını ise Türkiye'deki tazminat davalarının devam ettiği gerekçesiyle ileri bir tarihte vereceğini duyurdu.

CEZAEVİNE KANLI OPERASYON

5 Temmuz 200’de Burdur Kapalı Cezaevi’nde mahkemeye götürülmek istenen sanıklar, jandarmaya direnmişti.

Bunun üzereni 450 jandarmayla düzenlenen operasyonda koğuş kapıları kırılıp, duvarlar yıkılmıştı.

Olayın ardından cezaevi harabeye dönerken, birçok mahkum da yaralanmıştı.

Veli Saçılık isimli mahkumun olaylar sırasında kolu kopmuştu. Saçık’ın kopan kolu bir köpeğin ağzında görülmüştü.

'BENİ HATIRLADINIZ MI?'

Veli Saçılık geçtiğimiz günlerde 6 aylık bebeği ve eşiyle gezerken dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’le karşılaşmıştı.

Eski Bakan Türk’e “Beni hatırladınız mı?” diye soran Saçılık, olumsuz yanıt alması üzerine “Kolumu koparttınız, nasıl hatırlamazsınız? Çocuğumu kucaklayamıyorum” demişti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Sinovac aşısının etkinliği açıklandı