Burnu değil, beyni aktı!

Geçmek bilmeyen burun akıntısı yüzünden doktora gitti; nedeni şoke etti

07 Aralık 2012, Cuma 08:16
A A
Burnu değil, beyni aktı!

ABD'li bir hasta geçmeyen burun akıntısı şikâyetinin nedenini öğrenince büyük bir şok yaşadı. Yapılan incelemeler Aragon’un burnundan gelen sıvının beyin omurilik sıvısı olduğunu ortaya çıkardı.

ÖNCE ALERJİK DENDİ

ABC News’un haberine göre, ABD'nin Arizona yaşayan Aundrea Aragon sinüzit teşhisiyle bir süre antibiyotik tedavisi gördü. Yaklaşık dört ay boyunca burun akıntısı devam eden Aragon’a daha sonra şikâyetinin nedeninin alerji kaynaklı olduğu söylendi. Ancak yapılan detaylı incelemeler 35 yaşındaki kadının sinüslerinde oluşan iki küçük yırtıktan beyin omurilik sıvısı kaybettiğini ortaya koydu.

ŞEFFAF VE KOKUSUZ

ABC News’a konuşan Aundrea Aragon her eğildiğinde burnundan şeffaf ve kokusuz bir sıvı geldiğini belirtti. “Çıkan sıvı öyle birkaç damla değil, adeta musluktan boşalır gibi akıyordu” diyen Aragon “Bir şeylerin yolunda olmadığını ciddi bir şekilde seziyordum” açıklamasını yaptı.
Bu tip yırtıkların menenjite neden olabileceği kaydediliyor

OMİRİLİK SIVISI KAÇAĞI NASIL OLUŞUR?

Yanıtı ikinci sayfadaAragon, ekim ayında Arizona Üniversitesi Tıp Merkezi'nde tedavi altına alındı. Aragon'un cerrahı Dr. Alexander G. Chiu beyin omurilik sıvısı kaçağı vakasına normalde trafik kazaları, kafa ve beyin travmaları veya yüksek kiloya bağlı kafa için basıncının artması durumlarında rastlandığın belirtti. Chiu bu tip etkenler olmaksızın beyin omurilik sıvısı kaçağına 100 binde, hatta 200 binde bir rastlandığına dikkat çekti.

Dr. Alexander G. Chi, Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı Dr G. Michael Lemole ile birlikte iki saat süren bir operasyonla Aragon'un sinüslerindeki yırtıkları burnundan ve karnından aldıkları dokularla onardı.

"Asıl tehlikeli olan enfeksiyon"

Dr. Alexander G. Chiu her ne kadar beyin omurilik sıvısı kaçağı kulağa çok korkutusu gelse de asıl tehlikenin kaybedilen sıvıda değil yaşanabilecek enfeksiyon tehdidinde yattığına işaret etti. Chiu, "Sürekli olarak beyin omurilik sıvısı üretiyoruz. Ancak vücudun en temiz bölümü olan beyinle, en kirli bölümü burun arasındaki bu tip bir bağlantı ölümcül sonuçlara yol açabilir" açıklamasını yaptı.

Deutsche Welle Türkçe

2

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Tok kalmak için 15 öneri!