Bursa'da 2 bin 400 yıllık köy, turizm merkezi oluyor

Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Uluabat Gölü kenarındaki 2 bin 400 yıllık tarihi Gölyazı köyünün kısa süre içerisinde Türkiye’nin en önemli turizm merkezleri arasına gireceğini söyledi

23 Ocak 2017, Pazartesi 10:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tarihi köyü turizm merkezi haline getirmek için kolları sıvayan Nilüfer Belediyesi bölgede köklü değişiklikler ile ses getirecek yeni projelere imza atıyor.

Gölyazı Köyü’nün sadece Bursa için değil Türkiye içinde çok önemli bir turizmi merkezi olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, "2400 yıllık bir tarihe sahip Gölyazı’da çeşitli projeler yapıyoruz. 2009’da bize bağlanmasıyla birlikte turizm alanındaki projeleri hayata geçirmenin doğru olduğunu düşündük. Bir çok adım attık arkeolojik olarak da çalışmalarımızı yürütüyoruz. İlk etapta "sağlıklaştırma" dediğimiz yöntemi uyguluyoruz. Binalarımızı valiliğimizin desteğiyle tamamen yeniliyoruz. Bölgedeki alt yapı çalışmalarında diğer kurumlarla da toplantılar yaparak bir yere geldik. Nilüfer Belediyesi olarak Gölyazı’daki tarihi koruma ve tarihi geleceğe aktarma yolundaki çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz" dedi.

KAZIDA ORTAYA ÇIKAN DEĞERLER GÖLYAZI’YI TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE GETİRECEK"

KAZIDA ORTAYA ÇIKAN DEĞERLER GÖLYAZI’YI TÜRKİYE’DE ÖNEMLİ BİR YERE GETİRECEK"

Bölgede 2400 yıllık bir tarihe sahip alanda nekrapol alanında kazı çalışmalarının devam ettiğini belirten Mustafa Bozbey, "Kazılar sırasında çok değerli ürünlere, hazinelere rastladık. Müze müdürlüğümüz ve Uludağ Üniversitesi’yle birlikte çalışıyoruz. Çıkan her türlü değerli obje ve eşya envantere dahil oluyor. Bölge, yerli ve yabancı turistleri gezdirebileceğimiz bir alan olarak da gün yüzüne çıkıyor"dedi.

ULAŞIM, TREN VE ELEKTİRİKLİ BİSİKLETLERLE SAĞLANACAK

ULAŞIM, TREN VE ELEKTİRİKLİ BİSİKLETLERLE SAĞLANACAK

Bölge ulaşımında radikal değişiklikler yapacaklarını da ifade eden Bozbey, "Yaz aylarının başlamasıyla birlikte göl çevresini araç trafiğine kapatacağız. Bölge için geçen sene almış olduğumuz bisikletlerimiz var. Nisan ayından bu yana elimizde duruyor. Bölgede ulaşım için 2 ayrı tren aldık. Biri elektrikli diğeri rampa çıkması için benzinli modeli. İnsanlarımızı belli bir yere kadar getirip buradan sonra ücretsiz taşıma yapacağız. Göl çevresinde kesinlikle araç trafiği olmayacak, araçları göl çevresine sokmayacağız. Yazın bölgeyi hafta sonu 5 bin kişi ziyaret ediyor. Böyle bir ortamda kesinlikle hiçbir aracı içeriye sokmayacağız. Çok düşük kiralama ücretleriyle vatandaşlarımızı elektrikli bisikletlerle gezintiye yönlendireceğiz" dedi

GÖLKUŞU İLE GÖL SEFASI

GÖLKUŞU İLE GÖL SEFASI

Gölde toplu halde tekne sefası yapabilmek için bölgeye 20 kişilik bir göl teknesi yaptırdıklarını belirten Bozbey, "Özel göl teknesi bu. Özellikle bir süredir sandal olayı son derece güzel gidiyordu. Bölgede önerilerimizin büyük bir bölümü gerçekleşti. Sandalcılara "kooperatif kurun kooperatif çatısı altında sandallarınız daha emniyetli olacak" dedik. Kooperatif kurdular. Eğitimlerini biz veriyoruz. Hepsi güvenlikle ilgili şartları yerine getirmek zorundalar. Bir de iskele kurduk. Şimdi 2 ayrı yere daha iskeleler kurup gelen konuklarımızın yeni yaptırdığımız gölkuşu teknesiyle gölü gezmesini sağlamış olacağız. Bu da Gölyazı’ya artı bir değer katacak. Tekne 20 kişilik. Farklı ve göle uygun bir tekne. Biz öncülük yapmak istedik. Elektrikli bisikletlerimizle çevreye duyarlılığı ortaya koyuyoruz. Gölkuşu teknesiyle de "gelin birleşin, böyle tekne alın, beraber işletin" diyoruz. Yani bizim amacımız öncülük yapmaktır. Bir işletmecilik değildir. Bunu da Gölyazı halkıyla paylaşıyoruz. Gölkuşu teknesini de büyük bir olasılıkla kooperatif üyeliği vasıtasıyla orada kullandıracağız" diye konuştu.

BİR YILLIK GECİKMENİN SEBEBİ ALT YAPI KURUMLARI ARASINDAKİ KOORDİNASYONSUZLUK

BİR YILLIK GECİKMENİN SEBEBİ ALT YAPI KURUMLARI ARASINDAKİ KOORDİNASYONSUZLUK

Bölgede belediye olarak geçen sene başlatmayı hedef aldıkları çalışmaları alt yapı kurumlarının arasındaki düzensizlik ve geciken alt yapı çalışmaları nedeniyle bir yıl ertelemek zorunda kaldıklarını belirten Bozbey,"Alt yapı kurumlarının daha önce talep etmemize rağmen orada faaliyete başlamamış olmalarından dolayı bir sıkıntı yaşadık. Halen alt yapı çalışmalarında düzensizlik devam ediyor. Üzülerek belirtmek istiyorum; alt yapı kurumlarına "gelin hep birlikte bir defaya mahsus açalım herkes tesisatını yapsın, bir kerede kapatalım bitsin" dedik. Maalesef olmuyor. Bu sorun sadece Gölyazı’da değil ilçede, ilde Türkiye’de yaşanan sorundur. Bir koordinasyon yok. Koordinasyonsuzluğun sonucu da "inanılmaz derecede paraları heba etmek" demek. Bu paraları yazık boşuna harcıyoruz. Yazıktır günahtır. Ülke adına yazıktır. Bölgeye bir kere BUSKİ geldi kanalizasyonu yaptı. Şimdi yine aynı BUSKİ kapatılan yolları yeniden kazıyor. İçme suyu hattı çekiyor. Neticede öyle yada böyle bu alt yapı çalışmaları bitecek. Bittikten sonrada biz yol çalışmalarına başlayacağız" diye konuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Acemi kampçılara rehber: Temel kamp malzemeleri