Burun estetiği hakkında 5 efsane 5 gerçek

Burun estetiği hakkında 5 efsane 5 gerçek

Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, burun estetiğiyle (rinoplasti) ilgili en yaygın beş efsaneye dair gerçekler hakkında önemli bilgiler verdi...

01 Mayıs 2019, Çarşamba 11:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Burun estetiğiyle ilgili bilgilerinizin ne kadarı doğru? Her konuda olduğu gibi burun estetiğiyle ilgili olarak da birçok kulaktan dolma, yanlış bilgiye inanıyoruz. İşte bu gerçek sandığımız efsaneler...

EFSANE 1: RİNOPLASTİ İLE İSTEDİĞİN BURUN ŞEKLİNE SAHİP OLABİLİRSİN

Burun yüzün tam ortasında olduğu için neredeyse herkesin rüyası, burun ameliyatı ile tüm görünüşünü düzeltecek asil bir buruna sahip olmaktır.

Gerçek:Esas olarak kemik yapısı ve burundaki yumuşak dokunun özellikleriyle yakından ilgili belli sınırlamalar bulunmaktadır. Her insanın burun yapısı farklıdır. Yani rinoplasti plastik cerrah ile bir konsültasyondan sonra bir seçenek olarak ele alınmalıdır.

EFSANE 2:RİNOPLASTİ SON DERECE ACI VEREN BİR OPERASYONDUR!

Çoğu hasta burun ameliyatına girerken çok ciddi bir acı yaşayacağından korkar.

Gerçek:Bu efsane tamamen gerçek dışıdır. Plastik cerrahlar ameliyat sırasında genel anestezi uygulamaktadır. Böylece hasta acı hissetmez ve rahatsızlık yaşamaz. Burnun şeklini düzeltmek plastik cerrahın özel bilgisi ve artistik bakışına bağlıdır. Yani, sadece deneyimli plastik cerrahlara danışmalısınız. İyileşme döneminin ilk günlerinde hoş olmayan hisler, anestetik ilaçlar ve uygun bir tıbbi bakımla kolayca ortadan kaldırılabilir.

EFSANE 3:BURUN AMELİYATINDAN SONRA YARA İZİ KALMAZ!

İnsanların büyük kısmı burun ameliyatından sonra yara izi kalmayacağını düşünmektedir.

Gerçek:Bu yüzde 100 doğru değildir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde cerrahi müdahale dikkat çeker. Burun ameliyatı açık olarak yapılmışsa kesi izi kalacaktır. Fakat birkaç ay sonra dikkat çekmeyecek kadar azalacaktır. Ameliyat nitelikli bir cerrah tarafından yapıldıysa bir yıl sonra hastanın kendisi bile izi bulamayabilir.

EFSANE 4:AMELİYATTAN SONRA BURNUNUZ BAŞKALARININ DİKKATİNİ ÇEKECEK!

Burun ameliyatı hastanın görünümünü dikkate alarak ameliyat yapan uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiyse, yeni burun kesinlikle doğal görünecektir. Estetik kusurlar ortadan kaldırıldıktan sonra burnunuz başka insanlara çekici gelmeye başlar.

Gerçek:Ameliyatın stajyer ya da vasıfsız cerrahlar tarafından yapıldığı vakalarda durumlar değişebilir. Buruna yapılan işlem doğal olmayan bir şekil, yüzde, burnun arkasında oluşan geniş bir alan, burun ucunda sarkma, burun deliklerinin geniş kalması gibi durumlara yol açabilir. Bu nedenle, her açıdan yetkili bir cerrah ile çalışmanız gereklidir.

EFSANE 5:PLASTİK CERRAHİDEN SONRA, BURNUNUZ HASSASLAŞACAK VE ÖZEL BAKIMA GEREK DUYACAK

Bu insanların zihnini meşgul eden en yaygın yanlış anlamadır. Bu nedenle bazı kişiler plastik cerrahi fikrinden vazgeçmektedirler.

Gerçek:Burun, ameliyat sonrası süreç boyunca dışarıdan gelecek tüm etkilere karşı hassas kalacaktır. Fakat burnun dayanıklılığı konusunda hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Bazı uzmanlar ameliyatla bağlantılı olarak burun biçimindeki değişikliğin burnu daha da güçlendirdiğine bile inanmaktadır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğal cilt bakım ürünü olarak kullanabileceğiniz 15 besin