Bütçe görüşmelerinde kavga çıktı!

Bütçe görüşmelerinde kavga çıktı!

2014 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı görüşmeleri sırasında tartışma çıktı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve BDP Grup başkanvekili Hasip Kaplan Ankara'nın doğalgaz sıkıntısını dile getirdi.

10 Aralık 2013, Salı 16:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

2014 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu tasarısı görüşmeleri sırasında TBMM'de konuşma yapan CHP Genel Başkanı Kemal rçdaroğlu, "Başbakan’a hodri meydan diyorum. Onun ve benim katılacağım sadece ekonomi konularının konuşulacağı bir televizyon programına davet ediyorum kendisini" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yılı bütçe görüşmeleri sırasında TBMM'de konuşma yaptı.  Sayıştay raporlarının TBMM'ye gelmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Sayıştay raporları, TBMM'ye gelsin dedik. Bu duyurumuz maalesef yayınlanmadı. Hükümetten korktular. Sayın Başbakan ürkermiş, kızarmış. Sayıştay raporları TBMM'ye gelmek zorundadır. Hesap vermek bir iktidar için onurdur. Namuslu bir görevdir. Ama siz hesap vermekten korkan bir hükümeti destekleyeceksiniz en büyük endişem bu. Hesap vermeyen bir hükümet, yolsuzluklara bulaşmış hükümet demektir" dedi.

"SAYIŞTAY RAPORLARINI SAKLADILAR"

Sayıştay raporlarının saklandığını belirten Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Geçen yıl ben yine Sayıştay raporları gelmedi diye bu kürsüden itiraz ettim. 132 rapor düzenlendi. Birisi bile Meclis'e gelmedi. Suçlulardan biri de kimse kusura bakmasın Türkiye Büyük Millet Meclisi koltuğunda oturan sayın Cemil Çiçek'tir. Kimse kusura bakmasın. 132 rapor. Soru önergesi verdik. Vermediler. Hangi gerekçe ile saklanır. Tertemiz olsa bütün raporları önümüze koyarlar. İçinde kirli sayfalar var. Kirlilikleri gösteren sayfalar var. Yürütme organı, yasama organına hesap vermek istemiyor. Bunun için sakladılar."

"YÜRÜTME ORGANI PARLAMENTO'YA SAYGI GÖSTERMİYOR"

Bütçenin meşru olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yürütme organı Parlamento'ya saygı göstermiyor. Saygı gösteriyor olsalar, benim adıma denetim yapan organın raporunun bana gelmesine engel olmazlar. Biz itiraz etmeyelim de kim etsin? Bu bütçe meşru bir bütçe değildir. Bütçesi meşru olmayan bir hükümetin Parlamento'da, meşruiyeti her zaman tartışılır. Bütün demokrasilerde bu böyledir. Sadece totaliter rejimlerde bu istisnadır. Sayıştay da TBMM'ye bilgi vermeyerek o da ayrı bir suç işlemiştir" diye konuştu.

Başbakan’a hodri meydan diyorum. Onun ve benim katılacağım sadece ekonomi konularının konuşulacağı bir televizyon programına davet ediyorum kendisini. Son zamanlarda bir şey çıktı “elimde belge var açıklayacağım" Daha önce de Kabataş’ta 40 kişinin türbanlı bir kadına saldırdığını söylemişti. Bekledik belgeleri açıklayacak diye. Çünkü bir Başbakan’a yakışan odur. Bu iktidar döneminde caminin imamını 8 saat terörle mücadele şubesinde tutmak hangi vicdanın işidir. Elinde belge varsa neden açıklamıyorsun.

“Elimde belge var açıklarım” diyor hala… Senin belgelerini gördük biz. Tıpış tıpış gittin 25 Ağustos 2004’te MGK’nın altına imza attın. Ne dendiler “efendim o zamanın şartları öyleydi.” O zaman neden Erbakan’a söylendin “Neden dik durmadın” diye. Halkı ilgilendiren belge suç değildir. Veren suçludur ama yayınlayan suçlu değildir. Dünyada hiçbir yerde bir gazeteci gizli belge yayınladığı için hapse girmemiştir.  Bunların iktidarında Türkiye’de girebilir mi. Girebilir. 2004’teki belge için suç duyurusunda bulundunuz ve yayınlayanları vatan haini ilan ettiniz. Peki 28 Şubat belgeleri yayınlandığında neden ses çıkarmadınız…

SATAŞMA KAVGASI

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra kürsüye sırasıyla AK Parti Grup başkanvekili Nurettin Canikli, ardından CHP Grkup başkanvekili Muharrem İnce, Ondan sonra AK Parti Grup başkanvekili Ahmet Aydın geldi. Ahmet Aydın konuşması sırasında CHP kürsüsünden gelen yanıtlara yüksek sesle yanıt verdi. O sırada CHP İzmir milletvekili Mustafa Balbay'ın soyadını karıştırdı Baybay diye söyledi.

KARADENİZ TÜRKÜLERİNİ SÖYLEYEMİYORUZ

BDP Grup başkanvekili Hasip Kaplan hükümetin yolsuzluk yaptığını, çevreyi katlettiğini  söyledi. Kaplan Kazım Koyunca ve Şevval Sam'ın beraber söylediği o güzelim "Gelevera Deresi" türküsünü artık söyleyemediklerini belirtti. Kaplan şunları söyledi.
Ne saygısı be, ne saygısı. Baraj koydunuz, vekillerimiz seçilemedi. 3 parti paylaştı seçim parasını.

DOĞALGAZ KARNESİ

Kaplan, TBMM kürsüsünde kendi evine ait, doğalgaz karnesini gösterdi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun da Ankara'nın doğalgaz karnesi sorununu dile getirdiğini söyleyen Kaplan, bu dönemde Ankaralıların karneyle doğalgaz almasını eleştirdi.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ardahan’da güvenlik toplantısına katıldı