'Büyük felaket' dedi Türkleri selamladı

ABD Başkanı Barack Obama, 24 Nisan sözde Ermeni soykırımıyla ilgili anma gününde 'büyük felaket' nitemelesini kullandı

25 Nisan 2010, Pazar 05:00
A A

‘Gerçekler ortaya çıkarılsın’

Amerika Başkanı Barack Obama, 24 Nisan sözde Ermeni soykırımını anma günüyle ilgili tıpkı geçen yılki gibi Türkçe’ye ‘Büyük felaket’ olarak çevrilen Ermenice ‘Meds Yeghern’ nitelemesini kullandı.

Obama, açıklamasında “Bu ciddi anma gününde, 95 yıl önce başlayan 20. yüzyılın en büyük katliamlarından birini hatırlıyoruz. Tarihin bu karanlık anında, Osmanlı İmparatorluğu’nun son günlerinde 1.5 milyon Ermeni katledilmiş ya da ölüme yürümüştü” dedi.

Obama, ‘gerçeklerin tam, samimi ve adil biçimde ortaya çıkarılmasının herkesin yararına olduğunu’ belirtti.

‘Diyalog cesaret veriyor’

Obama, “Meds Yeghern (büyük felaket) Ermeni halkının tarihinde yıkıcı bir bölüm ve onun anısını, öldürülenlerin onurlandırılması adına canlı tutmalıyız. Böylece geçmişin ağır yanlışlarını tekrarlamayız” ifadesini kullandı.

‘1915 yılında Ermenileri kurtaran Türkleri selamladığını’ kaydeden Obama, ‘bu acılı tarih konusunda Türkler ile Ermeniler arasında ve Türkiye içindeki diyaloğun kendisini cesaretlendirdiğini’ dile getirdi.

Başbakan Erdoğan, “Amerika yönetimine iletilen hassasiyetlerin dikkate alınmasından memnun olduk” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.