Büyükada davasında flaş tahliye kararı

Büyükada'daki toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi

A A
Büyükada davasında flaş tahliye kararı
İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, son savunmayı Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programında Proje Uzmanı sanık Veli Acu yaptı.

Sanık Acu, "Eşim dokuz aylık hamile. Riskli bir gebelik geçiriyor. Doğumda yanında olmak istiyorum. Hiçbir suç işlemedim. Hiçbir terör örgütüne üye olmadım. Beraatimi istiyorum" dedi.

Tüm tutuklu sanıkların savunmalarının tamamlanmasının ardından mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, tutuklu sanıklar Alman vatandaşı Peter Frank Steudtner, İsveç vatandaşı Ali Ghravi, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Yurttaşlık Derneği'nden Özlem Dalkıran, Yurttaşlık Derneği'nden Nalan Erkem ve Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün'ün adli kontrol şartıyla tahliyesini talep etti.

Savcı, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programında Proje Uzmanı sanık Veli Acu'nun ise tutukluluğunun devamını talep etti. Duruşma, sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarıyla devam ediyor. 


HEPSİ SERBEST KALDI


Büyükada'daki toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verdi.


 

‘TERÖR ÖRGÜTÜNE NASIL DÖNÜŞTÜ ANLAMADIM’


İddianamede toplantıyı organize eden kişi olmakla suçlanan Özlem Dalkıran şunları söyledi:
“Bir grup insan hakları savunucusunun bilgilerini arttırmak için bir araya geldiği bir atölye çalışması nasıl oluyor da bir terör örgütü iddianamesine dönüşüyor anlamadım. İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (İHOP) nisanda yaptığı geleneksel değerlendirme toplantısında, artan siber saldırılardan elimizdeki verileri nasıl koruyabileceğimize ilişkin bilgilendirme toplantısı yapma kararı aldık. Bütçe açısından en uygun yer olduğu için Büyükada’yı tercih ettik. Toplantının gizli yapıldığı iddia ediliyor. Otelde gizli toplantı olabilir mi? Kapının açık olduğu polis tutanağında bile belirtildi.” 
Özden ATİK / İstanbul, DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Taksim’de vatandaşın şemsiye ile imtihanı