Buzlu suya girerek bayram kutladılar

Rusya'daki Ortodoks Hıristiyanlar, dondurucu havaya aldırış etmeden buzlu suya girerek, sabaha kadar süren etkinliklerle Epifani bayramını kutladı

19 Ocak 2017, Perşembe 09:28
A A

Rusya'nın başkenti Moskova'da Ortodoks Hıristiyanlar, "günahlarından arınmak için" soğuk havada buzlu suya girdi.

Ortodoks Hıristiyanlar tarafından, Hazreti İsa'nın vaftiz edildiğine inanılan 18 Ocak gecesi gerçekleştirilen suya girme törenleri, ülkede kış mevsimi yaşandığı için oldukça soğuk havada gerçekleştiriliyor. Gece başlayıp sabaha kadar devam eden törenlerde renkli görüntüler ortaya çıkıyor.

Tören, din adamlarının dua ettikten sonra suyu kutsamasıyla başladı. Moskovalılar, suyun kutsanması töreninin ardından sırayla buzlu suya girdi. 

Günahlarından arınacakları inancıyla suya girenler, kurallar gereği üç kere suya batıp çıktı. Suya girilen yerlerde, özel kıyafetli dalgıçlar da hazır bulundu.

Moskova Belediyesi'nin verilerine göre, iki gün sürecek törene, 60'ın üzerinde özel alanda yaklaşık 100 bin kişinin katılması bekleniyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.