Çağla Tuğaltay cinayetinde zaman aşımı durduruldu

Çağla Tuğaltay cinayetinde zaman aşımı durduruldu

İstanbul Şişli'deki evinde 20 yıl önce öldürülen Çağla Tuğaltay'ın (15) katili hala bulunamadı. 5 Haziran'da zaman aşımı süresi dolacak olan olay için yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık zaman aşımının durdurulmasına karar verdi.

04 Haziran 2020, Perşembe 11:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İstanbul Şişli’de 5 Haziran 2000 tarihinde 15 yaşındaki Çağla Tuğaltay evinde boğazı kesilerek vahşice öldürüldü. Cinayetten 14 yıl sonra ise Çağla’nın tırnakları arasında katilin DNA izi bulundu. Bu iz 102 kişiden alınan DNA örnekleriyle karşılaştırıldı ancak sonuç çıkmadı. 20 yıldır faili meçhul olarak duran dosyanın 5 Haziran’da zaman aşımına uğraması beklenirken yeni bir gelişme yaşandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Faili Meçhul Suçlar Bürosu savcılığı, suç faili olduğu düşünülen kişilerin ifade alma işlemleri devam ettiği için, devam eden incelemeler (kan örnekleri, DNA incelemesi ve parmak izi incelemesi gibi) olduğu için bu nedenle TCK 67. maddesi gereğince zaman aşımını durdurdu.

Elinde deri kalıntıları bulunmuştu

Dosyada başka bir gelişme daha yaşandı. Savcılık o dönem apartmanın kapıcısı olan kişinin geçtiğimiz gün ifadesini aldı. 57 yaşındaki kapıcının aynı zamanda kan örneği alınarak Çağla’nın sol elinin tırnak içindeki deri kalıntıları ve bina girişinde tespit edilen kan örneği ile DNA eşleşmesi olup olmadığının incelenmesi için Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.

O dönem Çağla’nın alt komşusu ifadesinde "Çağla ayaklarını vura vura yürüdüğü için evden çıktığını ve eve geldiğini anlardım. Olay günü eve geldi. Kapı çaldı ve biriyle konuşmaya başladı. Tanıdık biri olduğunu düşündüm. Emindim; çünkü o ses tonuyla konuşuyorlardı. Ancak ne konuştuklarını duymadım" demişti. Kapının zorlanmamış olmasından dolayı savcılık şüphelinin tanıdık bir erkek olduğu ihtimali üzerinde daha çok duruyor.

Bu nedenle savcılık bu zaman kadar, apartmanda oturan, apartmana giriş-çıkış yapan veya ihbar edilen kişilerin yanı sıra Çağla’nın okul arkadaşları ve akrabalarına varıncaya kadar yaklaşık 70 kişinin ifadesini aldı. Ayrıca 100’ü geçkin kişinin kan örnekleri incelendi. Şüphelinin DNA örneğinin de emniyetin DNA havuzunda olduğu ve sürekli burada DNA taraması yapıldığı, ancak şüphelinin bulunması için kan örneğinin alınmasını gerektirecek bir olaya karışması gerektiği belirtiliyor.

Milliyet- Elif Altın


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 24 Kasım corona virüs tablosu