Çalışan bir anneye nasıl yardımcı olursunuz?

Çocukları olan ebeveynlerin yüzde 60’ı tam zamanlı olarak çalışıyor. Ama kimi zaman çocukların hastalanması veya okul ile ilgili problemleri çalışan ebeveynler için sıkıntı yaratan durumların başında gelir. İşyerinden izin almak, yöneticinizle bunu konuşmak çoğu zaman zor olabilir. Bazen de babalar çocukları için annelerden daha az zaman ayırıyor. Babalar günümüzde eskiye oranla 2 kat ev işi yapıyor olabilir. Ancak yine de önemli bir dengesizlik var. Bu sadece eşler arasındaki bir sorun değil: Bir iş hayatı sorunu. Birçok iş yerinde babaların ailevi yükümlülüklerini açıkça ifade etmeleri hala bir tabudur. Buna karşılık annelerin herhangi bir aile krizinin ön saflarında yer alması da adaletsizliktir. Peki, Bir baba olarak çalışan anneye nasıl yardımcı olursunuz? İşte çalışan anneye yardımcı olmak için bilmeniz gerekenler…

05 Ocak 2020, Pazar 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
1. Baba olarak daha yüksek beklentilere sahip olmayın

1. Baba olarak daha yüksek beklentilere sahip olmayın

Çocuk doktorunuzun kim olduğunu ve ona nasıl ulaşacağınızı bilin. Acil durum için bir yedek planınız olmalıdır. Anne olan eşinizin bu görünmez görevleri kendi başına yönetmesini beklemeyin. Ebeveynlik, beklenmedik şeyler için daha fazla çaba ve hazırlık gerektirir. Hayatın diğer alanlarında olduğu gibi, güven oluşturmanın yolu yaparak öğrenmektir. Anneler, babalardan daha fazlasını nasıl yapacaklarını bilerek doğmazlar.

2. Eşinize nasıl davranılmasını istediğinizi düşünün

2. Eşinize nasıl davranılmasını istediğinizi düşünün

Bir toplantının ortasında olabilirsiniz. Eşiniz acil durum için sizi aradığında emin olun acil bir durum vardır. Yapılabilecek son şey olarak sizi aramayı tercih etmiş olabilir. Bir de madalyonun diğer tarafı var. Baba olarak siz aynı durumda olsaydınız muhtemelen yapacağınız ilk iş eşinizi aramak olacaktı. Bu yüzden çocukların bir sorunu olduğunda yapabileceğiniz en önemli şey eşinizi anlamaktır. 

3. Çocuklarınızla ilgilenmeniz gerektiğinde bahane üretmeyin

3. Çocuklarınızla ilgilenmeniz gerektiğinde bahane üretmeyin

Eşiniz sizden çocuğunuzla ilgilenmenizi istediyse bir baba olarak çocuğunuz önceliklerinizin en başında olmalıdır. Çocuklarınız için örnek oluşturduğunuzu ve doğru olanı yaptığınızı unutmayın.

4. Yönetici olarak hem erkek hem de kadın meslektaşlarınızı destekleyin

4. Yönetici olarak hem erkek hem de kadın meslektaşlarınızı destekleyin

Kimse aksaklıkları sevmez veya istemez, ancak hayat bu her an her şey olabilir. Hemen hemen herkes beklenmedik bir telefonu bakıcısından, öğretmenden ve hatta yaşlı ebeveynlerinden alabilir. Çalışanlarınızın kişisel ihtiyaçların karşılanması bir lider olarak zayıflığın işareti değildir. Çalışanlarınızın kişisel yükümlülüklerini ve ailelerini önemsediğinizi bildiklerinde ve kendilerine önem verdiğinizi gördüklerinde daha da özverili çalıştıklarını göreceksiniz. 

5. İşleri sırayla yapmayın

5. İşleri sırayla yapmayın

Evde, çocuk bezini en son kimin değiştirdiği ya da bulaşıkları kimin yerleştirdiği konusunda tartışmalara girmek çocukluktur. Ev ile ilgili her şeye her iki tarafında katkıda bulunması gerekir. Herkes sağlıklı mı ve yeterince uyuyor mu? Hayatın tadını birlikte çıkarıyor musunuz? Önemli olan budur. (Lifehack)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kış aylarında ailenizin bağışıklığını güçlendirmek için 6 ipucu